Úvod do sveta Kryptomien

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Čo sú to, Ako ich Získať a v Čom sa líšia od FIAT mien?

Nižšie v článku nájdeš všetky informácie o kryptomenách, ktoré by si mal poznať. Akú cestu si prešli kryptomeny, od ich vzniku až po rok 2020, čo to vôbec kryptomeny sú, ako fungujú, ako ich môžeš získať aj to aké výhody nesú oproti bankám a fiat peniazom ako euro či dolár.

Čo je to kryptomena?

Kryptomeny sú častokrát označované aj ako virtuálne či digitálne platidlá. Ide o meny bez fyzickej podoby, ktoré existujú skrz internet. Podobne ako aj platby v bankovom sektore sa čím ďalej tým viac realizujú len v internetovom prostredí (internet banking), podobne aj platby kryptomenami sú vykonávané v online prostredí. Ako už aj z názvu vyplýva tieto digitálne meny sú založené na kryptografii, teda šifrovacích metódach, vďaka ktorým sú chránené a platby uskutočňované bezpečne.

Čo je to Bitcoin?

Bitcoin je úplne prvá existujúca kryptomena na svete. Za vznik sa označuje 3. január roku 2009, kedy bol vyťažený prvý blok Bitcoinu (genesis blok) na svete. Jej tvorca „Satoshi Nakamoto“ zároveň uverejnil takzvaný „White Paper“ na webovom fóre, zaoberajúcom sa kryptografiou. Prvá transakcia na svete bola vytvorená o pár dní neskôr – 12. januára, kedy príjemca obdržal na svoju peňaženku 10 mincí Bitcoinu.

Kryptomeny v roku 2018

Rok 2018 je pre kryptomeny deviatym rokom existencie. Za tú dobu Bitcoin ale aj mnohé iné prešli progresívnou ale aj tŕnistou cestou. Hackerský útok najväčšej svetovej burzy Mt Gox a ukradnutie 850 tisíc BTC, vznik nových krypto-projektov ako Namecoin, Peercoin či Litecoin, vývoj špecializovaných ťažobných ASIC zariadení, založenie stoviek kryptomenových búrz po celom svete, až po strach ktorý, kryptomeny prinášajú bankovému sektoru. Aktuálnym trendom a najviac diskutovanou otázkou sú regulácie a zákazy obchodovania zo strany štátov. Na druhej strane ale stojí neustále sa rozširujúca sieť obchodov, s možnosťou platby v kryptomenách a nadnárodné inštitúcie podporujúce myšlienku virtuálnych mien. Vznik ICO projektov, neustály vývoj a zdokonaľovanie technológie, či obrovský nárast hodnoty a celospoločenskú popularizáciu kryptomien vo svete sú ale fakty, ktoré si ľudstvo bude pamätať.

Ako a kde získať kryptomeny

Rok 2018 so sebou prináša viacero možností ako do kryptomien investovať. Okrem zakúpenia na burze a ťažby pomocou mining zariadení sa ponúkajú aj nové možnosti ako sa ku kryptomenám dostať. ICO projekty predstavujú ďalšiu možnosť ako získať potencionálne technicky-hodnotné virtuálne meny, no s o to väčším rizikom. Ďalším spôsobom je ich získavanie pomocou rôznych projektov, formou klikania na reklamy alebo ťaženie pomocou mobilných telefónov.

Kryptomeny a bankové peniaze

Kryptomeny lepšie ako peniaze - inflácia a deflácia

Pri fiat peniazoch ako euro, dolár či libra je proces uvoľňovania peňazí riadený inštitúciou – zväčša centrálnou bankou, ktorá rozhoduje o tom kedy a koľko peňazí sa vytlačí.

Neexistuje žiadny presný počet, ktorý môže banka vytlačiť a preto banky produkujú stále viac a viac bezcenných papierikov, čím vzniká inflácia (znehodnocovanie peňazí).

Pri Bitcoine a ostatných kryptomenách funguje tento proces presne naopak. Existuje presný, vopred stanovený počet mincí, ktorý bude vyťažený a neexistuje žiadna autorita – ako banka alebo iná inštitúcia, ktorá by toto rozhodnutie mohla meniť.

To je dôvod preto sú kryptomeny deflačnou komoditou a teda ich hodnota narastá. Počet Bitcoinov je presne stanovený algoritmom na 21 miliónov mincí a presný rok vyťaženia posledného BTC na svete je rok 2141.

V roku 1929 bola 20 dolárov hodnota na obživu priemernej 4 člennej rodiny na 14 dní. V roku 2018 má 20 dolárov hodnotu na obživu priemernej 4 člennej rodiny na pol dňa. Strata hodnoty peňazí: 1 400 %

V roku 2009 mal 1 Bitcoin hodnotu 0,001 € – málo aj na kúpu 1 cukríka. V roku 2018 má 1 Bitcoin hodnotu 10 000 € – dostatok na kúpu automobilu vyššej triedy. Nárast hodnoty Bitcoinu: 10 000 000 %

Ľudia nazývajú BITCOIN bublinou. Avšak: Koľko stojí banku vytlačiť peniaze v hodnote 20 000 USD?   A koľko stojí vyťažiť  1 Bitcoin v hodnote 20 000 USD?  Čo je teda bublina a podvod na ľudí?

[John McAfee]