V súčasnosti čelí krypto ťažba veľkým výzvam, ktoré sú výsledkom obchodných politík administratívy prezidenta Donalda Trumpa. Jeho politiky, hoci sa pôvodne javili ako výhodné pre kryptomeny, napokon priniesli ťažiarom množstvo problémov, ako sú tarify, colné oneskorenia a obmedzená dostupnosť ťažobného hardvéru. Podľa magazínu CryptoSlate sa bitcoinoví ťažiari stretávajú s nečakanými nákladmi a výzvami, ktoré ohrozujú ich schopnosť efektívne expandovať a plánovať svoje operácie.
Tarify a colné oneskorenia: Výzvy v dodávkach hardvéru
Jedným z najväčších problémov, ktorým čelí bitcoinová ťažba, je zvyšovanie taríf na ťažobný hardvér. ASIC zariadenia (aplikované integrované obvody), ktoré sú kľúčové pre ťažbu a pochádzajú prevažne z Číny, čo znamená, že obchodné napätie medzi USA a Čínou ovplyvňuje dodávky.
Tarify, ktoré boli zavedené na čínske výrobky, dramaticky zvyšujú cenu ťažobných zariadení, čo znižuje marže ťažiarov. Okrem toho sa mnohé zásielky ocitli uväznené na amerických hraniciach, čím vznikli nepredvídateľné oneskorenia v dodávkach.
Jedným z príkladov bola situácia, keď 110 ťažobných zariadení bolo zadržaných na americkom colnom úrade bez jasného vysvetlenia. Tento typ problémov zvyšuje neistotu medzi ťažiarmi, dodávateľmi a investormi, ktorí nevedia, čo môžu očakávať v oblasti colných procedúr. Táto nejasnosť vedie k vyšším nákladom a odkladu v expanzii.
Výzvy v oblasti výroby hardvéru v USA
Jedným z riešení, ktoré sa teraz diskutuje, je domáca výroba ťažobného hardvéru. Existujú návrhy, aby USA investovali do výroby ASIC zariadení, čím by sa znížila závislosť od čínskych výrobcov. Tieto snahy by mohli priniesť nové pracovné miesta, ako aj znížiť dopady obchodných napätí. Texas je jedným z hlavných kandidátov, ktorý by sa mohol stať centrom výroby ťažobného hardvéru.
Avšak výroba v USA čelí výzvam, ako sú vyššie náklady na pracovnú silu a materiály. Rovnako chýba potrebná infraštruktúra a odborné znalosti na výrobu ASIC zariadení vo veľkom rozsahu. Navyše, environmentálne obavy z vysokého energetického nároku na ťažbu by mohli byť ešte umocnené výrobou hardvéru.
Dlhodobý vplyv Trumpovej obchodnej politiky na bitcoinovú ťažbu
Trumpove obchodné politiky a tarify viedli k zvýšeniu nákladov a spôsobeniu neistoty pre ťažiarov, ale zároveň mohli byť impulzom na diskusiu o väčšej samostatnosti USA v oblasti kryptomenových technológií. Ak by USA dokázali vyvinúť vlastný výrobný proces pre ťažobné zariadenia, mohli by znížiť svoju závislosť na externých dodávkach a získať väčšiu kontrolu nad týmto strategickým odvetvím.
Kľúčovým aspektom bude, či USA dokážu vytvoriť konkurencieschopný priemysel, ktorý nielen vyprodukuje hardvér za konkurencieschopné ceny, ale aj zabezpečí, že výroba bude ekologická a technologicky nezávislá. Tieto snahy by mohli pozdvihnúť pozíciu USA ako lídra v oblasti kryptomenovej infraštruktúry.
Obchodné napätia a tarify, ktoré zaviedla Trumpova administratíva, mali nepredvídateľný dopad na bitcoinových ťažiarskych operátorov v USA. Zvýšenie cien ťažobného hardvéru, colné oneskorenia a neistota ohľadom obchodných dohôd spôsobili, že mnohé bitcoinové farmy sa museli prispôsobiť novým podmienkam. Na druhej strane, tieto výzvy priniesli aj nové možnosti pre vývoj domácich výrobcov ASIC zariadení, čo by mohlo v budúcnosti znížiť závislosť na zahraničných dodávateľoch a vytvoriť nové pracovné príležitosti.
Avšak pre úspech týchto iniciatív bude kľúčové, aby vláda USA jasne definovala svoje colné politiky a regulácie. Transparentnosť v týchto otázkach je nevyhnutná na to, aby sa zabezpečila stabilita pre ťažiarov a podniky, ktoré sa podieľajú na rastúcej kryptomenovej ekonomike.