Ťažba alebo Nákup Kryptomeny? Čo sa Oplatí ?

Komplexný SPRIEVODCA ŤAŽBOU pre Začiatočníka

ASIC? GPU? HDD miner? Prenájom? Aké sú ZISKY? Ceny Minerov?

Oplatí sa Vôbec Ťažiť? Kde, Ako Začať? Ako Postupovať?

VŠETKO o MININGU. Komplet Všetko! 130€  70€

15x Prečo Neinvestovať ANI CENT+15x Prečo sa to Fakt Oplatí.
Nečakané závery zo 4 rokov investovania.

CENNÍK Minerov: GPU / ASIC/ HDD miner + Prenájom + Housing

Oplatí sa ťažiť Bitcoin a iné Kryptomeny?

Zaujíma ťa ťažba kryptomien, no vŕta ti v hlave, čo sa viac oplatí? Čo je ziskovejšie? Nakúpiť kryptomenu na burze, prípadne obchodovať alebo radšej radšej ťažiť? Nižšie nájdeš jednoduché, logické a rukolapné dôvody, prečo je mining stále výhodný. Jednoduchý príklad (nie je to raketová veda):

Nákup Bitcoinu na Burze

Ak je aktuálna trhová cena Bitcoinu na burze 10 000€, tvoje náklady na získanie 1 mince kryptomeny Bitcoin sú 10 000€ aj nejaké drobné, kvôli spreadu (rozdiel nákupnej a predajnej ceny). Spready sú vo vyške približne 1%. Zaplatíš teda približne 10 100€ začo dostaneš 1 Bitcoin.

 

Premenné faktory, ktoré ovplyvňujú Náklady na Získanie Kryptomeny:

Trhová hodnota kryptomeny
Spread burzy

Ťažba Bitcoinu

Ak by si sa ten istý Bitcoin v hodnote 10 000€ rozhodol vyťažiť, tvoje náklady sú:

▪  Nákupná cena GPU / ASIC či HDD minera.
▪  Náklady na elektrickú energiu.

 

Ak je súčet týchto nákladov nižší ako hodnota Bitcoinu na burze, ťažbou si v zisku a preto sa rozhodne sa ťažiť oplatí. Ak by si teda Bitcoin v hodnote 10 000€ vyťažil za 8 000€, tvoj instantný zisk sú 2 tisícky + využiť môžeš neskorší (možný) nárast hodnoty Bitcoinu.

Mining – Získavanie Kryptomien so Zľavou.

V čase písania tohto článku je cena 1 Bitcoinu okolo 10 000€ a náklady na jeho vyťaženie sú približne 3 500€. Vždy teda, keď ťažíš kryptomeny so ziskom, získavaš kryptomenu so zľavou. Navyše môžeš využiť aj rast ceny kryptomeny. Preto ťažiť Bitcoin, Ethereum, Monero a ostatné kryptomeny sa určite oplatí viac ako ich nakupovať a držať.

 

Nákup na Burze vs Ťažba Kryptomeny

Graf: Oplatí sa ťažiť bitcoin, ethereum či monero?

 

Ako Zistiť Aktáulne Náklady na Ťažbu? (aktualizované 2020)

Celá poenta je teda zistiť dnešné aktuálne náklady na mining. Pre jednoduchosť, budeme počítať s ASIC minermi, ktoré sa vyrábajú vo fabrikách a ich cenu vieme jednoducho zistiť u niektorého z výrobcov. GPU Mining RIg zas zostavujú lokálny výrobcovia a ceny sú omnoho viac variabilné.

 

Kalkulačka Ziskov Ťažby

Na internete je množstvo kalkulačiek, ktoré vypočítajú aktuálnu ziskovosť ťažby, napríklad kalkulačka CryptoCompare. Postup zistenia nákladov ťažby:

1. Do prvej kolónky zvolíme výkon minera. Napríklad najnovší ASIC S19 Pro na ťažbu Bitcoinu s výkonom 110 TH/s. Údaje nájdeme na oficiálnych stránkach výrobcu Bitmain.

2. Zistíme spotrebuje minera (vložíme do druhej kolónky). V našom prípade 3250 Wh.

3. Do tretej kolónky vložíme našu cenu elektriny. Štandardná cena na Slovensku je približne 17 centov za KWh. Môžeme ale využiť Housingu v Datacentrách, kde je cena elektriny až o polovicu nižšia.

4. Výsledok v ľavom dolnom okienku (ročný výťažok) ešte vynásobime x2,5, pretože bežná životnosť minera sú 2-3 roky. Tento výsledok porovnáme s cenou, za akú miner dokážeme kúpiť a výsledok je na svete.

 

Oplatí sa ťažiť Kryptomeny. Kalkulácia ziskov.

 

Výsledok: 

2 600$ ročne znamená 6 500$ po 2,5 roku (už po odpočítaní elektriny)

Cena minera je približne 2 400$. Čistý zisk z ťažby: 3 900$.

Celkové náklady boli 2 400$ za miner a 2 955$ na elektrinu, spolu 5 355$. Aktuálna cena Bitcoinu počas výpočtu je 9 252$. Na burze by si za 1 Bitcoin zaplatil 9 252€. Ťažbou ten istý Bitcoin získaš za 5 355$ (so zľavou 42%)

 

Navyše, ak očakávaš, že kryptomeny ešte porastú, vyťažené mince môžeš podržať a predať o pár mesiacov či rokov za ešte vyššiu hodnotu. Preto naše odporúčanie je: Ťažiť a Nepredávať. Zarobíš dvakrát.

Čo myslíš teda, oplatí sa ťažiť Bitcoin a iné kryptomeny? Spustiť ťažbu môžeš už dnes a možností je viacero.

 

Na Krajine Záleží – Cena Elektriny

Priemerná cena elektriny na Slovensku je okolo 0,16€ / kwh. Myslíš, že sú ceny elektriny všade na svete rovnaké? Samozrejme, že nie. Plaftorma Elitefixtures porovnala náklady na vyťaženie 1 Bitcoinu vzhľadom na cenu elektriny v jednotlivých štátoch sveta (údaje z feb / 2018).

Výsledok? Od Venezuely s nákladmi 531$ na vyťaženie 1 Bitcoinu, až po Južnú Kóreu s 26 170$ nákladmi na energiu. Preto, to, či sa ťažiť oplatí, do veľkej miery ovplyvňuje aj krajina (resp. cena elektriny). Preto poskytujeme služby Housingu.

 

Náklady na vyťaženie 1 Bitcoinu v rôznych krajinách sveta

 

Ťažiť či Nakúpiť? Jednoduchá teória, Zložitejšia prax

Oplatí sa ešte ťažiť kryptomeny Alebo nakúpiťDo jednoduchej teórie vždy vstupuje zložitejšia prax a podobne je tomu aj v prípade ťažby. Preto jasne povedať, či sa ťažiť naozaj oplatí, resp aké presné zisky z ťažby získaš, už nemusí byt tak jednoduché. 

 

Kde je problém? Pri výpočtoch vyššie sme počítali s aktuálnymi cenami kryptomien aj nákladmi na miner a elektrinu. Miner ale ťaží 2-3 roky a preto finálny výsledok našej investície uvidíme až po tomto období. Zisky sa samozrejme menia každú sekundu a závisia od viacerých premenných, ktoré sa za tie 2-3 roky takisto hýbu:

Mení sa cena kryptomeny.

Mení sa náročnosť ťažby (závisí od nárastu nových ťažiarov a to zas závisí od narástu ceny kryptomeny).

Rovnako sa môže zmeniť aj cena elektriny.

 

Preto nastáva rozpor medzi nákupnou cenou minera (dnes) a trhovou hodnotou vyťažených mincí Bitcoinu po 2,5 rokoch ťažby. Do hry vstupuje takisto premenná, či vôbec kryptomeny predáme až po 2,5 roku alebo ich predávame pravidelne každý deň, hneď po vyťažení.

Náročnosť ťažby má rastúci charakter, no cena kryptomeny hraje v náš prospech, keďže kryptomeny sú obmedzené množstvom a očakáva sa ich postupný rasť hodnoty v čase.