Ťažba Kryptomeny – Kompletný Technologický Proces Ťaženia

Komplexný SPRIEVODCA ŤAŽBOU pre Začiatočníka

ASIC? GPU? HDD miner? Prenájom? Aké sú ZISKY? Ceny Minerov?

Oplatí sa Vôbec Ťažiť? Kde, Ako Začať? Ako Postupovať?

VŠETKO o MININGU. Komplet Všetko! 130€  70€

15x Prečo Neinvestovať ANI CENT+15x Prečo sa to Fakt Oplatí.
Nečakané závery zo 4 rokov investovania.

CENNÍK Minerov: GPU / ASIC/ HDD miner + Prenájom + Housing

Ako Funguje ťažba Bitcoinu a Ostatných Kryptomien ?

Úvod do ťažby kryptomien. Ako to funguje? Pojmy? ✅ Ako Začať Ťažiť už dnes?

Ako sa ťažia kryptomeny a Ako to celé funguje? Pomerne častá otázka, preto nižšie zrozumiteľne popisujeme, ako celý proces Ťaženia Kryptomien prebieha. V skratke, ide o špecifickú a veľmi dômyselne prepracovanú činnosť, kedy sú nové mince kryptomeny kontrolovane „vyrábané.“ A to:

  • Vo vopred určenom množstve. Napríklad ročne presne 10 000 Bitcoinov.
  • A  bez ohľadu na to, či danú kryptomenu ťaží 10 miliónov ťažiarov po celom svete alebo len jeden.

Proces miningu funguje za využitia výkonu výpočtovej techniky. Dnes už existujú 3 rôzne druhy ťažobných zariadení (ASIC, GPU a HDD minere), ktoré riešia tisíce matematických operácií v sieti.

V preklade: Ak chceš napríklad ty odoslať platbu vo výške 1 BTC, ťažiari overujú, či vôbec ten 1 BTC vlastníš, či platba je bezpečná a môže prebehnúť. Ťažiari teda overujú transakcie a tým zároveň ako odmenu za ťažbu získavajú nove mince kryptomeny. V preklade: ťažia kryptomenu.

Hovoríš si teraz…Čo ale zisky z Ťažby?

Ok, ok ok … to je teória. Mňa ale zaujímajú zisky miningu. Oplatí sa ťažiť? Oplatí sa viac ťažiť alebo nakúpiť kryptomeny na burze? A prečo je mining vždy ziskový). Na druhej strane, aj keď ťažba je zisková, to neznamená, že nakúpením kryptomien na burze by si nezarobil viac. Klikaj na odkazy alebo si pozri priamo cenník minerov a presný prepočet ziskovosti z ťažby 👇

Ťažba Kryptomien ako Šifra

ASIC miner na Ťažbu Kryptomien

ASIC miner

Ťaženie si môžeš predstaviť ako šifru, ktorú musíš rozlúštiť. Čím výkonnejší tvoj miner (výkonný počítač) je, tým rýchlejšie šifru dekóduje a tým rýchlejšie získaš odmenu v podobe vyťažených mincí.

Celý tento princíp je popísaný aj v tzv. White Paper každej kryptomeny, čo je azda najdôležitejší dokument každej digitálnej meny.

Nižšie nájdeš podrobne vysvetlené dôležité pojmy ako Blockchain technológia, Blok transakcií, Hashrate, Náročnosť ťažby, Mining pool až po chronologické vysvetlenie, ako sa kryptomena ťaží a ako funguje celý proces ťažby v jednotlivých krokoch. Proces, ktorý prebieha na každom mining rigu na ťažbu kryptomien.

MINING pojmy

#1 Blockchain (Reťaz Blokov)

Blockchain je technológia, na ktorej beží kryptomena a ktorá zabezpečuje presnosť a neomylnosť vďaka overovaniu transakcií ostatnými užívateľmi siete (na rozdiel od bánk).

Blockchain je zároveň aj verejná účtovná kniha, v ktorej sú zaznamenané kompletne všetky uskutočnené transakcie v sieti Bitcoinu alebo inej kryptomeny. V tejto Blockchain „knihe“ si teda vieš reálne pozrieť aj úplne prvú transakciu uskutočnenú Bitcoinom (z roku 2009).

Blockchain - technológia kryptomien a verejná účtovná kniha

Blockchain je zároveň reťazec blokov (doslovne), vytvorený zo všetkých prebiehajúcich transakcií vykonaných konkrétnou kryptomenou. Po vytvorení nového bloku sa chronologicky zaradí za posledný vyťažený blok. Viac o technológii blockchain a jej využití (článok Forbes).

#2 Block (blok)

Jeden blok Bitcoinu je súbor, ktorý obsahuje informácie o všetkých transakciách uskutočnených za približne posledných 10 minút. Prečo za obdobie desiatich minút zistíš nižšie. Všetky transakcie v bloku sú overované ťažiarmi, ktorí za odmenu získavajú jeden blok mincí BTC.

Dôležitým parametrom je priemerný čas potrebný na vyťaženie 1 bloku kryptomeny. V prípade matky kryptomien je každý blok BTC vyťažený približne každých 10 minút (600 sekúnd). Táto hodnota predstavuje 144 blokov za deň, čo po prepočte presne zodpovedá vyťaženiu posledného Bitcoinu na tomto svete približne v roku 2141.

ťaženie Bitcoinu - veľkosť bloku, delenie a vyťažené mince

Obr: Tabuľka delenia blokov Bitcoinu

Pri kryptomene Bitcoin je algoritmom stanovená veľkosť bloku na 50 BTC, pričom platí pravidlo delenia bloku (tzv Bitcoin Halving). Ako môžete vidieť vyššie v tabuľke, po každých 210 000 vyťažených blokoch sa znižuje odmena za ťažbu, vždy o polovicu. V prípade BTC sa znížila veľkosť z 50 na 25 coinov BTC. Po vyťažení ďalších 210 000 blokov o veľkosti už 25 BTC sa veľkosť 1 bloku opäť delí o polovicu, z 25 na 12,5 mincí BTC a tak ďalej. Vydolovanie 210 tisíc Bitcoinových blokov predstavuje obdobie približne 4 rokov. Faktom teda je, že:

Polovica všetkých Bitcoinov, bola vyťažená za prvé 4 roky existencie Bitcoinu (2009-2013).

Vyťaženie ale druhej polovice mincí BTC bude trvať približne ďalších 128 rokov (2013-2141).blok transakcií v blockchaine - kryptomeny

Na oficiálnych stránkach Blockchainu nájdeš prehľad všetkých vyťažených blokov s presným označením poradia každého bloku, presný čas vyťaženia, počet obsahujúcich transakcií či aktuálna odmena za ťažbu (block rewad), ktorý je aktuálne vo výške 12,5 BTC.

„Ako je možné že 1 blok Bitcoinu sa vyťaží vždy za 10 minút, keď počet ťažiarov stále narastá?“ 

Odpoveď je jednoduchá. Na to, aby sme zabránili predčasnému vyťaženiu Bitcoinov je potrebné regulovať ťažbu – teda robiť ťažbu náročnejšou. Jednoducho je potrebné zabezpečiť, aby aj pri extrémnom náraste počtu banníkov ostal rok vyťaženia posledného Bitcoinu v roku  2141 a zachoval sa tým aj priemerný čas na vydolovanie bloku. Práve preto je v algoritmoch každej kryptomeny zahrnutý, automaticky sa meniaci parameter, ktorým je náročnosť ťažby (difficulty). Pre pochopenie náročnosti ale potrebujeme vedieť viac o výkone.

 

#3 Hashrate (Výkon Ťažobnej Siete)

Hashrate je ukazovateľ, ktorý zobrazuje výkon (silu), ktorý dosahuje stroj na ťažbu kryptomeny. Základnou jednotkou ťažobného výkonu je Hash za sekundu (H / s). Celkový Hashrate je teda súčet výkonu všetkých ťažobných strojov na dolovanie konkrétnej kryptomeny (na celom svete).

Celkový hashrate (ťažobný výkon siete) rastie z 2 dôvodov:

a) Neustále sa zlepšujúce technológie pri výrobe ťažobných komponentov

b) Popularizácia kryptomien a tým zvyšujúci sa počet ťažiarov

Nárast celkového výkonu siete by mal napovedať teoreticky kratší čas na vyťaženie jedného bloku. No keďže priemerný čas na vyťaženie 1 bloku je pevne stanovený na 10 minút (600 sekúnd), do hry prichádza už vyššie spomínaný ukazovateľ difficulty (náročnosť ťažby).

  

#4 Difficulty (Náročnosť Ťažby)

náročnosť ťažby kryptomien (difficulty)

Náročnosť ťažby akejkoľvek kryptomeny je automaticky sa meniaci parameter, pre ktorý platí pravidlo: Rast celkového ťažobného výkonu siete spôsobuje automatický nárast náročnosti ťažby.

Difficulty je jeden z najdôležitejších faktorov pri ťažení kryptomien, od ktorého závisí aj výsledný výťažok a ziskovosť. Zároveň sa zachováva priemerný čas na vyťaženie jedného bloku Bitcoinu na 10 minút a teda rok vyťaženia poslednej mince v roku 2141.

 „Kedy rastie celkový ťažobný výkon siete?“

Výkon predsa rastie, keď sa zvyšuje počet mining zariadení a teda keď sa ťažba stáva ziskovejšou. Ak by totiž rástol počet minerov konkrétnej meny, priemerný čas na vyťaženie bloku by neustále klesal. Vďaka automatickému nárastu náročnosti ťažby sa priemerný čas drží na rovnakej úrovni.

Difficulty je automaticky sa meniaci, ale časovo oneskorený ukazovateľ. Po náraste hashrate siete, sa náročnosť ťažby znižuje/zvyšuje až po približne 14 dňoch.

Bitcoin - náročnost ťažby a výkon siete (hashrate)

Obr: Graf hashrate a difficulty ťažby Bitcoinu

Modrá krivka zobrazuje hashrate siete a červená krivka znázorňuje náročnosť ťažby kryptomeny Bitcoin. Graf vypožičaný zo stránky Bitcoinwisdom.

Ako sa ťaží Bitcoin a Ostatné Kryptomeny? 

Ťažba zahrňuje 2 chronologicky usporiadané kroky: (video ukážka o miningu kryptomien).

1, Overovanie transakcií z predošlého bloku.

2, Zároveň generovanie nových mincí nového (nasledujúceho) bloku ako odmena pre ťažiara.

 

ako sa ťaží bitcoin a iné kryptomeny

Kryptomeny sa ťažía pomocou výkonného hardwéru a špecializovaného softwaru, ktoré spoločne uskutočňujú tisíce matematických výpočtov. Mining kryptomien nie je nič iné, než porovnávanie a kontrola správnosti transakcií, ktoré sa nachádzajú v poslednom bloku. Rovnako ako v bankách prejde každá platba kontrolou, aj pri platbách kryptomenou dochádza ku kontrole, tak aby nedošlo k chybám ako duplikácia alebo neuskutočniteľnosť transakcie z dôvodu nízkeho zostatku. Ako odmenu za overovanie krypto transakcií, ťažiari  získavajú vyťažené bloky mincí kryptomeny.

 

Vďaka ťažiarom sa do obehu dostávajú nové mince kryptomeny.

▪ Vďaka ťažiarom je celá sieť kryptomien 100% overená a bezpečná. Je zaručená neomylnosť a presnosť. Neexistuje spôsob akým obísť blockchain a overovanie transakcií, tak ako sa to môže stať v bankovom sektore.

Presne toto je poenta kryptomien. Poskytovať rýchle transakcie bez nutnosti čakať na schválenie bankou ako centrálnou inštitúciou.

▪ V kryptosvete sú transakcie overované samotnými užívateľmi siete (ťažiarmi). Vďaka tomu sú transakcie násobne rýchlejšie a s podstatne nižšími až nulovými poplatkami.

 

Na záver, vysvetlenie množstva, v akom sa kryptomeny ťažia. Kryptomeny sa ťažía v tzv. blokoch. Ťažiar teda môže vyťažíť celý jeden blok, alebo žiaden. Avšak nato aby si vyťažil celý jeden blok (12,5 BTC v aktuálnej hodnote 250 000 €) potrebuješ dostatočné množstvo výpočtového výkonu na ťažbu v hodnote desiatok tisíc eur.

 

 

 

ťažobný pool (bazén)

Ak by si sa rozhodol ťažiť sám s malým výkonom, vyťaženie 1 bloku BTC by trvalo násobne dlhšiu dobu. Ťažiari však prišli s jednoduchým riešením v podobe POOLU. Mimochodom „vynález“ úplne prvého Bitcoin ťažobného poolu pochádza od našich bratov z Čiech.

 

Mining POOL (bazén)

Ťažobný pool spojuje veľké množstvo ťažiarov do jedného celku, ktorí na ťažbu prispievajú svojím výkonom, čím vznikajú obrovské zhluky ťažobného výkonu. S násobne väčším výpočtovým výkonom, od veľkého počtu ťažiarov, rapídne rastie pravdepodobnosť vyťaženia celého jedného bloku Bitcoinu, na rozdiel od autonómnej ťažby samostatne. Pri ťažbe v ťažobnom poole platí princíp ekvivalencie. Čim viac výkonu do poolu ťažiar vloží, tým väčší podiel na vyťaženom bloku Bitcoinov získa.

 

Algoritmus

Ako sme už spomínali, ťaženie prebieha za využitia špecializovaného hardvéru a softwéru. Práve algoritmus je program (softwér), pomocou ktorého mining prebieha. Je to program, ktorý dokáže vykonávať matematické operácie a tým kryptomenu ťažiť. Existuje približne 60 ťažobných algoritmov, z ktorých ale každý dokáže dolovať len určitý typ digitálnych mien.

Prehľad základných algoritmov na ťažbu:

▪ SHA 256 – algoritmus na ťažbu Bitcoinu

▪ SCRYPT – algoritmus na ťažbu Litecoinu

▪ Ethash – ťažba kryptomien Ethereum, Ethereum Classic, Expanse, Musicoin a ďalšie

▪ Equihash – ťažba kryptomien Zcash, ZClassic, Komodo a ďalšie

▪ CryptoNight – Monero, Sumokoin a ďalšíe

 

Prehľad všetkých algoritmov a podporovaných kryptomien.

 

 


Hodnotenie Užívateľov
Ako funguje ťažba kryptomien
Názov článku
Ako funguje ťažba kryptomien
Popis
Kompletný proces ako funguje ťažba kryptomien od A po Z. Technológia Blockchain, náročnosť ťažby, hashrate, mining pool až po chronologický proces overovania transakcíí ťažiarmi kryptomeny.
Autor
Meno autora
Dominik Džamba