El Salvador vyťažil 474 BTC pomocou vulkanickej geotermálnej energie

El Salvador vyťažil 474 BTC pomocou vulkanickej geotermálnej energie

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Salvádor vyťažil za posledné tri roky 473,5 Bitcoinov (BTC) pomocou geotermálnej energie sopky Tecapa, informovala správa Cryptobriefing. Na základe aktuálnej ceny Bitcoinu sa táto suma premietla do nárastu hodnoty o 29 miliónov dolárov. Celková držba Bitcoinov v krajine teraz dosahuje 5 750 BTC, čo zodpovedá takmer 354 miliónom dolárov, podľa údajov úradu Bitcoin Office, vládnej agentúry.

Salvádor využíva geotermálnu energiu sopky

Iniciatíva v oblasti ťažby v Salvádore stavia krajinu do popredia ekologickej ťažby kryptomien, čo je v ostrom kontraste s energeticky náročnými metódami, ktoré sú zvyčajne odsudzované z hľadiska ich vplyvu na životné prostredie. Prezident Nayib Bukele je hlavný zástanca Bitcoinu a viedol snahu k prijatiu BTC v Salvádore, odkedy sa stal v roku 2021 zákonným platidlom v krajine.

V novembri 2022 Bukele zaviedol stratégiu DCA (dollar cost averaging), ktorej cieľom je nakupovať jeden Bitcoin denne bez ohľadu na trhovú cenu. Táto stratégia viedla k nerealizovaným ziskom presahujúcim 43 % z ich bitcoinových držieb.

Salvádor tiež urobil ďalší krok k transparentnosti. Krajina oznámila novú platformu, ktorá umožňuje komukoľvek prezerať si údaje o bitcoinových investíciách prostredníctvom personalizovaného zoznamu.

Dve strany mince

Niektorí analytici sa domnievajú, že Bitcoin môže zabezpečiť Salvádoru obrovský majetok. V priebehu nasledujúcich 40 rokov sa z najchudobnejších krajín stanú pravdepodobne jedny z najbohatších na svete, pretože prijali Bitcoin ako zákonné platidlo. Hovoríme o Salvádore a Stredoafrickej republike.

Prijatie Bitcoinu ako zákonného platidla však neprinieslo iba pozitíva. Salvádorský prezident Nayib Bukele ihneď po schválení zákonov vyhlásil, že akceptovanie Bitcoinu bude povinné pre všetky podniky. Svetové finančné regulačné orgány sa najviac obávali možných právnych a finančných dôsledkov.

Mnoho obyvateľov Salvádoru tvrdí, že adopcia Bitcoinu sa údajne vôbec neuchytila. Údajne až 60 % sa ihneď zbavilo vládnej peňaženky Chivo po tom, ako získali bezplatný bonus vo výške 30 dolárov. Práve týmto bonusom sa vláda snažila o tom, aby si čo najviac ľudí nainštalovalo aplikáciu. Podľa prieskumov len 12 % firiem sa rozhodlo uložiť svoje mince do tejto kryptopeňaženky.