Vyše 52 % ťažby Bitcoinu je energeticky udržateľná

Vyše 52 % ťažby Bitcoinu je energeticky udržateľná

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Ťažba Bitcoinu je čoraz viac spájaná s obnoviteľnými zdrojmi energie, čo naznačuje zásadnú transformáciu tohto odvetvia. Podľa najnovšej správy Cambridge Centre for Alternative Finance, ktorú publikoval magazín Bitcoin.com, až 52,4 % ťažby Bitcoinu používa udržateľné zdroje. Tento trendrend je najviac viditeľný v Severnej Amerike, kde Spojené štáty a Kanada spolu kontrolujú viac ako 80 % celosvetovej ťažby.

Ťažba Bitcoinu v Severnej Amerike ako dominantná sila

Spojené štáty majú v súčasnosti najväčší podiel na ťažbe Bitcoinu – až 75,4 %. Kanada prispieva ďalšími 7,1 %, čím sa táto oblasť stáva centrom globálnej ťažby. Tento nárast súvisí aj s presunom ťažiarov z Číny, kde vláda v roku 2021 zakročila proti kryptomenám v snahe dosiahnuť klimatické ciele. Ťažiari boli nútení presúvať sa do krajín, ktoré im umožnili pokračovať vo výrobe pod priaznivejšími podmienkami.

Napriek tomu, že fosílne palivá stále predstavujú 47,6 % energetického mixu, udržateľné zdroje ako vodná (23,4 %) a veterná energia (15,4 %) dominujú medzi zelenými alternatívami. Okrem nich zohrávajú úlohu aj jadrová (9,8 %) a solárna energia (3,2 %).

Energetická náročnosť a adaptácia odvetvia

Viac ako polovica energie na ťažbu Bitcoinu pochádza z obnoviteľných zdrojov. Napriek tomu ročná spotreba elektriny vzrástla o 17 % a dosiahla 138 TWh. To predstavuje 0,54 % celosvetovej spotreby elektriny. Priemerná cena elektriny pre ťažiarov dosahuje 45 dolárov za megawatthodinu, pričom celkové náklady na prevádzku sú 55,50 dolárov – z toho viac ako 80 % tvoria náklady na elektrinu.

Výskum tiež upozorňuje, že 98 % energetickej kapacity respondentov je venovaných výlučne ťažbe Bitcoinu. Odborníci však varujú, že odvetvie sa nachádza na kritickej križovatke. Ak sa nezačne diverzifikovať, môže čeliť zhoršujúcej sa situácii.

Jednou z navrhovaných stratégií je orientácia na segmenty s vysokým rastom, ako sú výpočtovo náročné úlohy umelej inteligencie (AI). Tie by mohli využívať existujúcu infraštruktúru ťažiarov, čím by sa maximalizovala efektivita.

Takéto riešenia môžu zmierniť pokles výnosov z ťažby, pričom nástroje ako hedžing hashprice môžu poslúžiť ako finančné poistenie proti volatilite trhu – podobne ako sa dnes využíva hedžing cien energií.

Záver

Budúcnosť, ktorú predstavuje ťažba Bitcoinu, bude závisieť najmä od schopnosti sektora prispôsobiť sa environmentálnym požiadavkám. Bitcoin dnes už nie je len o vysokej spotrebe elektriny, ale čoraz viac aj o udržateľných technológiách a adaptabilite. Spojené štáty a Kanada zohrávajú kľúčovú rolu v posune smerom k „zelenšej“ ťažbe, čo podporujú aj environmentálne opatrenia v krajinách ako Čína. Prechod na obnoviteľné zdroje prináša nielen ekologické výhody, ale aj možnosť dlhodobej udržateľnosti ťažobného priemyslu

Významné je aj to, že sektor sa začína otvárať novým možnostiam – ako je využívanie infraštruktúry na AI či zavádzanie pokročilých energetických riešení. Tieto kroky môžu byť rozhodujúce pre budúcnosť Bitcoinu ako technologicky i ekologicky udržateľného aktíva. Hoci výzvy pretrvávajú, jasný trend smerom k čistejšej a efektívnejšej ťažbe je pozitívnym signálom pre budúcnosť kryptomien.

Zaujíma ťa Ťažba viac?