Bitcoin – Kurz a Graf (BTC / USD) a (BTC / EUR)

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Kurz Kryptomeny Bitcoin

Aktuálna kurzová hodnota matky kryptomien – Bitcoinu je odrazom aktuálneho stavu na trhu. Ide o  pomer medzi ponukou a dopytom po tejto kryptomene. Nižšie nájdete podrobné vysvetlenie aktuálnej hodnoty, súčasný kurz v EUR / USD aj graf Bitcoinu. Najprv ale pár viet o BTC.

Bitcoin

Bitcoin je úplne prvá virtuálna mena na svete založená na peer to peer (decentralizovanej) technológii. Jej základom sú kryptografické metódy (šifrovanie), pomocou ktorých beží celá Bitcoinová sieť a prebiehajú transakcie, bez akejkoľvek centrálnej inštitúcie. Overovanie a schvaľovanie transakcií je vykonávané ostatnými užívateľmi Bitcoinovej siete (ťažiarmi kryptomien).

Práve vďaka ťažbe kryptomien sa uskutočňuje kontrolovaná emisia mincí BTC. Ťažiari zároveň potvrdzujú správnosť všetkých platieb. Všetká táto činnosť prebieha 24 hodín denne využívaním ťažobného výkonu zariadení ( miner / mining rig).

Aktuálny kurz (BTC / EUR)

Aktuálny kurz (cena) Bitcoinu alebo aj iných kryptomien či komodít, je stanovená aktuálnym pomerom celkovej aktuálnej ponuky a dopytu po Bitcoine. Ide teda o trhovú hodnotu, ktorú ľudia prisudzujú Bitcoinu. Kurzy týchto komodít sa preto menia každú sekundu.

 


 

Aktuálny kurz a graf (BTC / USD)

 


 

Cena Bitcoinu

Často kritizovaná oblasť kryptomien – ich cena a hodnota.

Pri bežných produktoch v obchode ako potraviny či elektrospotrebiče je cena len málokedy stanovená na základe nákladovej ceny – teda sumy, ktorá je potrebná na nákup súčiastok, platy zamestnancov či distribúciu (napr. pri výrobe počítača).

Len málokto vie, že skutočná výrobná cena rôznych produktov predstavuje niekedy len 10 či 20% z celkovej ceny, ktorú za tovar skutočne zaplatíme v obchode. Táto výsledná cena je práve naopak, stanovená trhovým mechanizmom – ponukou a dopytom. Čím viac ľudí je ochotných zaplatiť cenu, za ktorú sa daný tovar predáva, tým cena ešte viac rastie a tým zarába viac výrobca aj predajca. 

Hodnota BITCOINU alebo inej kryptomeny je presne rovnako stanovená trhovým mechanizmom – teda pomerom medzi ponukou a dopytom po konkrétnej kryptomene. Ak počet ľudí, ktorí chcú za aktuálnu cenu nakúpiť napríklad Bitcoin, je vyšší, než počet ľudí, ktorí ju chcú predať – cena kryptomeny rastie. Ľudia jej prisudzujú vyššiu hodnotu a tým viac zarába výrobca aj predajca.

Jediný rozdiel v porovnaní s bežnými produktami (potraviny či elektronika) je ten, že pri kryptomenách sú “výrobcovia aj predajcovia” – ťažiari kryptomien, ktorý pomocou ťažobných zariadení produkujú nové mince.

 

Ako získať Bitcoin

Získať Bitcoin alebo rôzne iné kryptomeny, ktoré na trhu existujú je možné dvoma spôsobmi.

1, Priamy nákup mincí na verejne obchodovateľnej burze. Burza je miesto kde sa stretáva ponuka a dopyt po rôznych komoditách. Ľudskou rečou – platforma, kde v jeden moment obchodujú desaťtisíce ľudí, ktorí chcú nakúpiť alebo práve naopak, predať nejakú kryptomenu. Pri nákupe na burze nevzniká žiadna pridaná hodnota, nevzniká žiadny nový produkt. Ide len o výmenu kryptomeny, už vyťažených mincí, medzi rôznymi investormi. Pri nákupe nakupujete za aktuálnu kurzovú hodnotu Bitcoinu + poplatok za obchod.

2, Druhý spôsob je získať kryptomenu so zľavou, niekedy aj 60 či 70% – ťažbou kryptomeny. V tomto prípade nezaplatíte ani jeden cent za nákup kryptomeny, pretože vy tie mince produkujete – vytvárate teda pridanú hodnotu (vzniknú nové mince). Pri ťažení kryptomien platíte len za hardvér (výkonné počítače na ťažbu – mining rigy), ktoré sa prirovnávajú k legálnym tlačiarňam na peniaze. Keďže náklady na zakúpenie týchto zariadení sú nižšie ako hodnota mincí, ktoré vyťažíte – získavate každú mincu so zľavou.

 

Podrobne – rozdiel nákupu a ťažby kryptomien. Oplatí sa ťažiť?