Bitcoinoví ťažiari kótovaní v USA dosiahli v júni rekordnú trhovú kapitalizáciu

Bitcoinoví ťažiari kótovaní v USA dosiahli v júni rekordnú trhovú kapitalizáciu

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Bitcoinoví mineri kótovaní v USA dosiahli v júni rekordnú celkovú trhovú kapitalizáciu 22,8 miliardy dolárov, uvádza správa Coindesk podľa vyjadrení JPMorgan. Ťažobné akcie prekonali rekord v prvej polovici mesiaca, keď investori reagovali pozitívne na správy o dohode Core Scientific o AI s CoreWeave, uvádza sa v správe.

Nový rekord ťažobných firiem v USA

Celková trhová kapitalizácia 14 bitcoinových minerských firiem kótovaných v USA sledovaných JPMorgan dosiahla 15. júna rekordnú výšku 22,8 miliardy dolárov, uviedla banka z Wall Street v pondelok vo výskumnej správe.

Banka poznamenala, že takmer všetky spoločnosti prekonali Bitcoin v prvých dvoch júnových týždňoch, pričom najlepšie sa darilo Core Scientific (CORZ) s nárastom 117 % a najhoršie Argo Blockchain (ARBK) s poklesom o 7 %. Najväčšia svetová kryptomena klesla v rovnakom období o 3 %.

Aktivita ťažby Bitcoinu sa v prvej polovici mesiaca zvýšila, keď investori pozitívne reagovali na správy o dohode Core Scientific s firmou CoreWeave, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou. Ťažkosti s ťažbou tiež predĺžili svoj pokles od aprílového halvingu. Väčšinou totiž trvá niekoľko mesiacov kým sa mineri z tejto udalosti zníženia blokovej odmeny spamätajú.

Mineri kótovaní v USA zvýšili svoj podiel na hashrate siete a spolu 14 spoločností teraz predstavuje približne 23,8 % celosvetového hashratu siete, čo predstavuje nárast takmer 1 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom.

Ťažba BTC je čoraz centralizovanejšia

Banka poznamenala, že to bol druhý mesiac ziskov sieťového hashratu pre amerických minerov a povzbudzujúce znamenie pre nich je aj fakt, že neefektívni súkromní mineri obmedzili operácie po halvingu. Zníženie blokovej odmeny sa totiž predovšetkým dotklo minerov, ktorí ťažia doma a majú malú kapacitu.

Ak ťažíte s malým hashrate, pre veľké spoločnosti pôsobiace v tomto sektore nepredstavujete veľkú konkurenciu. Avšak ak svoju činnosť ukončia tisícky jednotlivcov, to už ťažobné pooly môžu pocítiť. Vďaka nižšej konkurencii sa totiž šanca na úspešný vyťažený blok pre veľké firmy zvyšuje. Avšak problémom je, že decentralizácia ide do úzadia a ťažbu BTC začne ovládať iba zopár spoločností.