Odporca kryptomien JPMorgan priznal, že vlastní spotové bitcoinové ETF

Odporca kryptomien JPMorgan priznal, že vlastní spotové bitcoinové ETF

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

JPMorgan, najväčšia banka v USA oznámila, že vlastní akcie spotového bitcoinového ETF v hodnote približne 1 milióna dolárov, podľa správy Bitcoinsistemi. Toto vyhlásenie prichádza napriek tomu, že generálny riaditeľ banky Jamie Dimon v minulosti viackrát vyjadril svoj jednoznačný antikryptomenový postoj.

Jamie Dimon odsudzoval kryptomeny

Dimon v minulosti vyjadril svoj skepticizmus voči Bitcoinu a zašiel tak ďaleko, že ho nazval Ponziho schémou a podvodom bez budúcnosti. Dôsledne odporúčal investorom, aby sa držali ďalej od volatilných digitálnych aktív. 

Ponziho schéma je druh podvodnej investorskej štruktúry, ktorá sľubuje investorom neuveriteľne vysoké výnosy v krátkej dobe. Tieto výnosy sú často garantované, čo je prvý príznak podvodu. Výnosy nie sú vytvárané reálnymi finančnými operáciami, ale sú vyplácané z vkladov neskorších investorov. Dlhodobo preto tieto schémy nemôžu fungovať. Bitcoin však funguje úplne odlišne.

JPMorgan dokonca ešte začiatkom roku 2024 upozornil investorov, že Bitcoin čaká masívny pokles. S odstupom času to vyznie ako celkom vtipné vyjadrenie, keďže Bitcoin odvtedy stúpol o približne 60 % a podarilo sa mu sformovať nové historické maximum na cenovej úrovni 73 800 dolárov v polovici marca.

JPMorgan je dôkazom rastúcej adopcie kryptomien

Jamie Dimon v tom istom čase verejne vyzval obchodníkov aby nikdy nekupovali Bitcoin. Údajne sa podľa šéfa JPMorgan nepoužíva na nič iné, len na podvody. Najnovšie vyhlásenie však ukazuje rozdiel medzi osobnými názormi generálneho riaditeľa a investičnými stratégiami banky. JPMorgan Chase je autorizovaným účastníkom spotového ETF pre BTC od BlackRock, čo je v ostrom kontraste s Dimonovým verejným postojom ku kryptomenám.

Dimon odsudzoval v minulosti nakupovanie Bitcoinu, no v skutočnosti JPMorgan vlastní akcie bitcoinového ETF. Paradox je o to väčší, že spotové ETF v skutočnosti nepredstavuje držanie Bitcoinu. Práve držba Bitcoinu je skutočne vzácna a nie ETF. Na to aby ste sa stali majiteľom kryptomeny k nej potrebujete súkromné kľúče.

Zapájanie najväčších investičných bánk do kryptomenového trhu je znakom rastúcej adopcie kryptomien. Digitálne aktíva sa stanú bežnou súčasťou investičného portfólia mnohých ľudí. Je to len otázka času.