Najväčšia argentínska elektrárenská firma vstupuje do ťažby Bitcoinu

Najväčšia argentínska elektrárenská firma vstupuje do ťažby Bitcoinu

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Najväčšia argentínska elektrárenská spoločnosť YPF Luz uzavrela dohodu so spoločnosťou Genesis Digital Assets Limited (GDA). Vďaka partnerstvu vznikne nové zariadenie na ťažbu Bitcoinu (BTC) v tepelnej elektrárni Bajo del Toro s 1 200 ťažobnými strojmi, ktoré na výrobu energie využívajú uviaznutý plyn, uvádza správa Finbold.

Potenciál ťažby Bitcoinu v Argentíne

Podľa generálneho riaditeľa YPF Luz Martína Mandarana spoločnosť vyrába elektrinu z ťažby od roku 2022. V tomto novom partnerstve bude mať zariadenie celkovú kapacitu 7 MW s dodatočným 1 MW zálohovaním. Výkonný prezident GDA Abdumalik Mirakhmedov uviedol, že inovačné prostredie Argentíny pre kryptomeny nebolo nikdy silnejšie.

Okrem toho Mirakhmedov zdôraznil významnú časť argentínskej populácie, ktorá už používa kryptomeny a stablecoiny ako zabezpečenie proti inflácii. Tvrdí, že kryptomeny sú riešením týchto problémov čoho výsledkom je uznanie kryptomien krajinami v celej Strednej a Južnej Amerike.

Nové zariadenie demonštruje potenciál ťažby BTC na zmiernenie vplyvu uviaznutého plynu na životné prostredie a zároveň vytvára cenné výnosy. Dôležité je, že podľa správy táto iniciatíva neohrozí elektrinu potrebnú pre vnútorný dopyt Argentíny.

Okrem toho GDA vníma Argentínu ako ideálny východiskový bod pre svoju regionálnu expanziu v Latinskej Amerike. Spoločnosť aktívne hľadá ďalšie krajiny v regióne, do ktorých by expandovala, pričom ako kľúčové faktory uvádza atraktívne ceny elektriny, teplotu, rozvojový potenciál a udržateľné zdroje energie. Odkedy sa koncom roka 2023 ujal moci Javier Milei, bitcoinový a kryptomenový priemysel v Argentíne výrazne vzrástol.

Verejný sektor zatiaľ pracuje na regulácii tak, aby bola v súlade s medzinárodnými normami a požiadavkami. Spoločnosti, startupy a používatelia medzitým skúmajú spôsoby, ako udržať rastúcu adopciu kryptomien v krajine. Oznámenie GDA podčiarkuje význam, ktorý môže mať Argentína pre ťažobný priemysel BTC v nasledujúcich rokoch.

Nízky príjem z ťažby

Na druhej strane, bitcoinoví mineri čelili rekordne nízkym príjmom kvôli zníženiu blokovej odmeny na polovicu vďaka halvingu z 20. apríla. Ťažobné spoločnosti teraz v podstate dostávajú polovičné množstvo BTC za rovnaké výrobné náklady. Zvýšili sa však aj výrobné náklady, čím sa situácia pre menších hráčov ochotných ťažiť Bitcoin ešte zhoršila.

Preto majú elektrotechnickí giganti ako YPF Luz, ktorí pôsobia v menej nákladných  prostrediach, ako je Argentína, konkurenčné výhody oproti ostatným účastníkom odvetvia. Z tohto dôvodu je toto oznámené partnerstvo prvoradé pre udržateľnosť zabezpečenia siete BTC  pri týchto súčasných výzvach.