Ťažiari pozor: Na trh prichádza nový Antminer L9

Ťažiari pozor: Na trh prichádza nový Antminer L9

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Antminer L9 od Bitmain prichádza s výkonnejším a energeticky efektívnejším spôsobom ťažby kryptomien založených na scrypte (šifrovaní). Mineri však budú musieť akceptovať vysokú cenovku nad 16 000 dolárov. Na druhej strane budú mať omnoho vyššiu šancu na ziskovosť pri ťažbe LTC a DOGE, uvádza správa Cryptopolitan. Nový miner bude vydaný do konca mája.

Antminer L9 od Bitmain

Bitmain je stále hlavným producentom ťažobných zariadení a jeho nové modely rozbehli nové preteky u konkurencie. Nové zariadenia ponúkajú vyššiu energetickú účinnosť so zlepšeným výkonom, aby kompenzovali environmentálne obavy. Napriek tomu, že Bitmain ešte nezverejnil nový miner na oficiálnej stránke, niektorí predajcovia už uviedli model na predpredaj s cenovkou až za 16 000 dolárov. 

Antminer L9 bude produkovať až 17,6 GH/s, čím bude konkurovať celkovo rastúcej ťažbe Litecoinu. Za posledné tri roky ťažba Litecoinu postupne rástla a aktivita stúpla až o 500 %. Celkový hashrate je teraz 1,16 PH/s. Avšak napriek tomu je táto úroveň ťažby zanedbateľná v porovnaní so sieťou Bitcoinu.

Relatívne nízka konkurencia však pre minerov Litecoinu umožňuje dodatočné vytváranie blokov a vyššie odmeny. Litecoin je vzdialený od ďalšieho halvingu až 1 167 dní a jeho bloková odmena je stále 6,25 LTC za blok, pričom každý ďalší Dogecoin (DOGE) je vydaný stále v novom vytvorenom bloku.

Sú tokeny založené na šifrovaní stále relevantné?

Kľúčovou otázkou pri investovaní do ťažobného zariadenia je, či sa to vyplatí z hľadiska odmien a poplatkov. Nový Antminer L9 môže byť ziskový vzhľadom na nižšie prevádzkové náklady a špičkový výkon. Zárobok sa však potenciálne pohybuje okolo 1 600 dolárov ročne, v závislosti od rôznych cien elektriny.

Ťažba Litecoinu je rôzne zisková a závisí len od vytvárania nových LTC. Ostatné kryptomeny založené na šifrovaní môžu mať rôznu ziskovosť. Väčšina z nich je staršia a vznikla krátko po spustení Bitcoinu. Litecoin a Dogecoin sú stále najvýznamnejšie v tomto segmente. Medzi ďalšie patria Syscoin (SYS), MonaCoin (MONA) a ReddCoin (RDD), ktoré prežívajú najmä vďaka tomu, že sú viazané na ich online komunity. 

Rovnako ako pri bitcoinovej sieti, aj ťažbe Litecoinu dominujú štyri najväčšie fondy. Väčšinu LTC produkuje Antpool Bitmain, ViaBTC, F2Pool a fond Binance. Je možné, že Antminer L9 bude najskôr dostupný a testovaný spoločnosťou Antpool, čím sa upevní jeho vedúca pozícia. Antpool kontroluje 28,9 % hashratu a vyťaží v priemere 16 zo 100 blokov Litecoinu.