Rozdiel ťažby Bitcoinu a Altcoinov

Komplexný SPRIEVODCA ŤAŽBOU pre Začiatočníka

ASIC? GPU? HDD miner? Prenájom? Aké sú ZISKY? Ceny Minerov?

Oplatí sa Vôbec Ťažiť? Kde, Ako Začať? Ako Postupovať?

VŠETKO o MININGU. Komplet Všetko! 130€  70€

15x Prečo Neinvestovať ANI CENT+15x Prečo sa to Fakt Oplatí.
Nečakané závery zo 4 rokov investovania.

CENNÍK Minerov: GPU / ASIC/ HDD miner + Prenájom + Housing

Aký je rozdiel v ťažbe BTC a 99% ostatných kryptomien?

Kryptomeny je súhrný naźov pre digitálne meny, založené na technológii Blockchain. Kryptomeny je pomenovanie pre Bitcoin a tzv. Altcoiny zároveň.

Bitcoin je prvá kryptomena na svete založená v roku 2009.

Altcoiny je súhrné pomenovanie všetkých ostatných kryptomien na trhu (okrem Bitcoinu).

 

Ťažba Bitcoinu – ASIC miner

ASIC Antminer - rozdiel ťažby Bitcoinu a Altcoinov

Bitcoin sa kedysi ťažil pomocou HW komponentov používaných v bežnom stolnom počítači. Išlo hlavne o procesory (CPU) alebo grafické karty (GPU), kde si ťažiar mohol zvoliť (meniť), ktorú kryptomenu bude ťažiť. Náročnosť ťažby sa ale s rastom popularity  a ceny Bitcoinu neustále zvyšovala, čím klesali celkové výťažky. Postupom času preto výrobcovia PC hardwéru začali vyvíjať zariadenia, ktoré by sa špecializovali len na ťažbu 1 konkrétneho algoritmus (namiesto viacerých), čím dosiahli omnoho vyššiu efektívnosť (výkon) a tým aj vyššie zisky. Ide o tzv. ASIC minery, ktoré absolútne prekonali všetky dovtedajšie zariadenia na ťažbu.

 

ASIC miner (z ang. Application-specific integrated circuit) je teda výkonné výpočtové zariadenie na riešenie matematických operácii len pre 1 konkrétny algoritmus. Prvý ASIC na svete bol zostavený v roku 2012 (3 roky po vzniku meny Bitcoin).

 

• Prostredníctvom ASIC minerov vieme ťažiť len kryptomeny bežiacich na algoritme SHA-256 a SCRYPT (Bitcoin a Litecoin).

• Miner je jednoúčelový, teda vyrobený len na ťažbu kryptomien, bez možnosti ďalšieho využitia (napr ako stolný počítač).

• Najväčšia výhoda, teda fakt, že ťažba je obmedzená len na 1 konkrétny algoritmus (1 skupinu kryptomien), je zároveň aj najväčšou nevýhodou. Vyššie efektivita ťažby danej kryptomeny, no sme obmedzený len na túto 1 kryptomenu.

 

Jeden z najväčších svetových výrobcov ASIC minerov je Čínsky Bitmain.

     

Ťažba Altcoinov – GPU miner

GPU miner - rozdiel ťažby Bitcoinu a Altcoinov

Za Altcoiny sa považujú všetky kryptomeny na trhu, okrem Bitcoinu (Zcash, Ethereum, Monero, Litecoin …). Tieto alternatívne kryptomeny sa ťažia prostredníctvom zariadení, ktoré nie sú ničím odlišné od tvojho bežného počítača alebo notebooku, ktorý máš doma.

 

Ako hlavný výpočtový komponent kedysi slúžili už spomínané CPU (procesor). Dnes ich ale výkonom valcujú GPU (grafické karty). Jediný rozdiel medzi GPU minerom a tvojím stolným počítačom je počet grafických karie, resp. ich výkon. Pri stavbe GPU minerov sa štandartne používa  6-8 grafických kariet v 1 mineri, pre dosiahnutie vyššieho výkonu a vyššej efektivity z 1 minera.

 

• Na týchto „výkonných GPU mineroch“ vieme vďaka možnosti zmeny ťažobného algotimu ťažiť 99% kryptomien, ktoré dnes na trhu existujú. A k dnešnému dňu je už existuje cez 2700 rôznych kryptomien.

• Obrovskou výhodou ťaženia Altcoinov na GPU Mining Rigu je, že ak sa dnes rozhodneš ukončiť ťažbu, zariadenie si môžeš pripojiť k obrazovke a tým sa stáva plnohodnotným počítačom.

• Zariadenie môžeš takisto bez problémov rozpredať na jednotlivé diely, či ako kompletný výkonný počítač, čím jednoducho dokážeš získať vstupnú investíciu späť, na rozdiel od ASIC mineru, ktorý žiadne dodatočné využitie nemá.

 

Najpoužívanejšie GPU karty na ťažbu sú AMD Radeon RXNvidia GeForce GTX.

 

Okrem dnešných GPU a ASIC minerov či (dnes už zastaralých) CPU procesorom, dnes už existujú aj ďalšie spôsoby ako kryptomeny ťažiť. Jednou z noviniek sú napríklad HDD minere (ťažba pomocou Hard-Diskov)