Hard-disk HDD ťažba kryptomien vs ASIC / GPU minere
V predošlom článku sme si vysvetlili, Čo sú to Ťažobné Protokoly a porovnali hlavné (PoW a PoS) s protokolom PoC. A práve tento protokol (PoC) bude predmetom tohto článku. Len krátke zhrnutie na úvod.
PoC Protokol – Čo to Je?
PoC je moderná technológia ťažby, ktorá Spája 2 Najväčšie Výhody protokolov PoW a PoS do jedného PoC systému.
#1 PoW – Proof of Work (dôkaz práce)
- Dôkaz práce – teda na ťažbu sa využíva výpočtový výkon / sila zariadenia
- Ťažba preto prebieha na ASIC / GPU mineroch, ktoré dokážu generovať výpočtový výkon a teda riešiť tisíce matematických operácii za sekundu (ťažiť kryptomenu)
- PoW zároveň podporuje decentralizáciu ťažby, vďaka ktorej je zaručená 100%-ná bezpečnosť celej siete (Transakcie totiž Overuje Státisíce Ťažiarov po celom Svete – decentralizovane, nie len 1 centrum)
#2 PoS – Proof of Stake (dôkaz vkladu / zábezpeky)
- Ťažba prebieha virtuálne (Bez Fyzických Strojov)
- Energetická náročnosť je preto nulová (žiadne minere, žiadna spotreba, Žiadne Náklady na Elektrinu)
- Avšak, transakcie v sieti overujú zakladatelia kryptomeny (nie ťažiari) a to je riziko
- A nato aby si sa do ťažby mohol zapojiť, potrebuješ vlastniť určitý počet mincí,
- Decentralizácia siete – bezpečnosť
- Aj nízka spotreba el. energie
#3 PoC – Proof of Capacity (dôkaz pamäte)
- Na ťažbu sa Nevyužíva Výpočtový Výkon (rýchlosť / sila zariadenia) ale Pamäť Zariadenia (úložisko)
- Ťažba preto prebieha na pamäťových zariadeniach (HDD / SDD disk, teoreticky aj USD, CD/ DVD ..)
- A PoC protokol práve preto spája aj plnú decentralizáciu siete (teda (Bezpečnosť), keďže ťažbu (overovanie transakcií) na HDD mineroch vykonávajú tisíce ľudí po celom svete + HDD minere zároveň dosahujú Minimálnu Spotrebu el. energie.
Zatiaľ ale zrejme stále nechápeš, v čom je tá HDD ťažba oproti ASIC/GPU tak výhodná.
Dnes sa preto pozrieme na konkrétne čísla, štatistiky, údaje a porovnania medzi týmito HDD, ASIC a GPU minermi.
Presnejšie 4 hlavné rozdiely.
Ťažba na Hard-diskoch Prináša 4 Hlavné (a to značné) Výhody!
PS: Každá kryptomena je postavená na jednom konkrétnom protokole. Niektoré fungujú na PoS, iné na PoC, ďalšie na PoW. S HDD minermi (PoC) teda môžeš ťažiť určité coiny. Ak chceš ťažiť inú kryptomenu, ktorá beží napr. na PoW, potrebuješ ASIC / GPU miner atď .. Protokoly si teda neurčuješ ty, nemôžeš si ich meniť / zvoliť. Sú dané.
Čo to vlastne je Ťažba Kryptomien?
Ako funguje / prebieha? Čo tie stroje robia? Kto ťažiarov vypláca…?
Oplatí sa Ešte Vôbec Ťažiť? Alebo radšej nakúpiť na Burze?
Prečo Ťažba Zarobí 3x viac než Nákup Krypta na Burze?
#1 Riziko technologického pokroku odpadá
Ťažba na PoC protokole využíva len pamäť zariadenia. Nezávisí od rýchlosti, ani od výpočtového výkonu. Práve toto je menší háčik pri GPU / ASIC zariadeniach. Kvôli technologickému pokroku prichádzajú na trh postupne novšie a efektívnejšie modely minerov za nižšiu cenu modely (platí aj pre GPU aj pre Asic minere).
Tie sú výkonnejšie a zároveň často v prepočte s nižšou cenovkou než staré modely. Noví ťažiari majú preto za menej peňazí, viac muziky. Nové zariadenia majú vyšší výkon čím pridávajú na raste náročnosti ťažby, čím výťažky pre starých ťažiarov klesajú o to viac. Na tomto fakte zarábajú hlavne výrobcovia mining zariadení. Naopak, doplácajú ťažiari, ktorí ostávajú ťažiť so starým hardwérom.
Podobná situácia pri PoC ťažbe na Hard-Diskoch nastať nemôže. PoC ťažba využíva len pamäť HW, kde technologický pokrok nastať nemôže. 1 TB úložiska bude vždy len 1 TB úložiska a to sa nikdy nezmení. Pochopiteľne, ceny za jednotku pamäte postupom času klesajú, no tento faktor má na ziskovosť zanedbateľný dopad.
PoC tažbu na HDD diskoch nemôžu ohroziť ani modernejšie (rýchlejšie) SSD disky. Opäť raz, PoC ťažba závisí len od množstva pamäte, nie od jeho rýchlosti zápisu, ani od výpočtového výkonu.
4 Hlavné Výhody HDD Ťažby
#1 Až o 70% Dlhšia Životnosť HDD Minerov
Priemerná životnosť ASIC aj GPU minerov je 4-6 Rokov (ak nepočítame zopár podradných, nekvalitných výrobcov).
- Keďže HDD ťažba využíva len pamäť zariadenia (nie jeho výkon), zariadenie Spotrebúvajú Podstatne Menej el. energie.
- Zároveň aj životnosť HDD minerov je na úrovni približne až 8,5 roka.
- Dlhšia životnosť teda znamená, že miner ti dlhšie ťaží a za svoju životnosť teda vyťaží celkovo cca o 70% viac než GPU/ASIC stroje (samozrejme všetko ale záleží na aktuálnej ziskovosti).
#2 Ukončenie Ťažby – Rozpredaj na Náhradné Diely
ASIC minere sú zariadenia vyrobené špeciálne len na ťažbu kryptomien. Ak by si sa teda rozhodol ťažbu ukončiť, ASICi samozrejme vieš predať na Bazoši, no len niekomu, kto proste chce ťažiť. Avšak Žiadne Ďalšie Využitie ASIC minere nemajú.
To ale neplatí pre GPU a HDD minere – Grafické karty aj HDD disky sú totiž Bežné Komponenty Každého PC.
- Vieš ich teda jednoducho predať niekomu, kto proste hľadá GPU / HDD do svojho PC
- Ale predať aj niekomu, kto ich hľadá práve kvôli ťažbe
Ak by si sa teda rozhodol ťažbu ukončiť, HDD / GPU rigy vieš Jednoducho Predať / Rozpredať na Diely / Zúžitkovať ty sám.
#3 O 93% Nižšia Spotreba Elektriny
Jedna z najväčších výhod HDD ťažby! Spotreba je hneď po cene minera druhý najdôležitejší vstupný faktor tvojej investície. Náklady na elektrinu pri ťažbe často “zožerú” 10-30% z Mesačných Výťažkov Minera.
- Napr. GPU karta GIGABYTE GeForce RTX 2070 (ktorá má obdobnú cenu aj zisky ťažby ako 8TB HDD Disk) dosahuje pri ťažbe Spotrebu cca 170 Wh.
- 8 TB HDD miner spotrebuje len cca 12 Wh.
- V prepočte teda až o 92,7% Nižšia Spotreba a teda 92,7% nižšie náklady na elektrinu, čo znamená o 10-30% celkový vyšší zisk pre teba. To je veľký rozdiel.
#4 Záručná doba 2-4x vyššia
Pri ASIC mineroch je záručná doba stanovená výrobcom vždy na 6 mesiacov. Pri novších radách od výrobcu Bitmain (napr. Antminerov S19 Pro 110 THs) sú záruky už vyššie – 12 mesiacov. Pri grafických kartách (v prípade, že ju budeš využívať na ťažbu kryptomien) je záruka väčšinou 1-2 roky.
A záručná doba na HDD minere? 24, pri niektorých až 36 mesiacov. A to aj na samotné HDD disky (komponent) aj na celé HDD minere. Teda 2-4x dlhšia záručná doba. A to je teda veľká výhoda.
Ďalšie výhody HDD Minerov
- Duálna Ťažba – možnosť ťažby 2 kryptomien naraz
- Minimálna Hlučnosť. Hluk je porovnateľný s bežným domácim PC / NTB. Naproti tomu ASIC / GPU minere produkujú cca 70-75 decibelov (úroveň vysávača)
- Možný Potenciál “explózie” HDD ťažby do budúcna. Čo tým myslíme?
PoC ťažba na HDD diskoch je zatiaľ pomerne málo rozšírený spôsob miningu. Avšak každý a všetko vždy začína od nuly. Rovnako natom bola aj GPU ťažba v jej začiatkoch v rokoch 2010, 2011. A rovnako aj ASIC minere pri ich zrode v roku 2013. Málo známe, málo populárne. A kde sú dnes? Aj GPU aj ASIC minere Ovládli Svet Miningu.
Čo tým presne myslíme? Pozrime sa napríklad na roky 2013 a 2017.
- Ceny kryptomien v týchto rokoch narástli 50-400x v priebehu 1 roka (mimochodom, tento scenár sa v krypto svete opakuje vždy približne Každé 4 Roky. 2013, 2017, 2021 .. ).
- Keďže narástli ceny kryptomien, tým narástli aj zisky z ťažby a Dopyt po ASIC mineroch / GPU kartách tak Stúpol Exponenciálne.
- To malo za následok, že ceny GPU a ASICov za 12 mesiacov narástli 2x, niektoré až 3-násobne.
- Pri GPU kartách si nemal ani len možnosť kúpiť si 1 kus grafickej karty. Bez šance. Obchody, eshopy, Alza, Amazon, Ebay, Čína, EU, USA .. všetko Beznádejne Vypredané na Týždne Dopredu.
- Čína nestíhala vyrábať a investori skupovali minere ako o život.
- Kto kúpil ASIC miner / GPU rig na začiatku roka, na konci toho istého roka, tento 1 rok používaný stroj mohol predať za 2-3x vyššiu cenu (čo aj mnoho ľudí robilo).
Preto v prípade, žeby sa HDD ťažba dostala viac do povedomia (kľudne len na úroveň ASIC / GPU minerov), pri ďalšom rastovom trende krypto-trhu by tak bol rovnaký scenár viac než pravdepodobný (zdražovanie HDD komponentov, nedostatok ..).
Zhrnutie – Výhody HDD oproti GPU / ASIC
- 70% dlhšia životnosť (8,5 roka vs 5 rokov pri GPU / ASICoch)
- Investícia do HDD diskov, ktoré sa dajú jednoducho rozpredať
- 93% nižšia spotreba elektriny
- 2-4x vyššia Záruka (24 mesiacov vs 6-12 mesiacov pri GPU / ASICoch)
- Takmer žiadna hlučnosť (oproti 75 db pri GPU / ASICoch)
Nevýhody HDD minerov:
- Pamäť HDD diskov sa v plnej kapacite využíva na ťažbu. Nemôžeš ju teda súčasne využívať na ďalšie činnosti. Ak by si teda chcel ťažiť na bežnom domácom PC, nie je úplne vhodné, preto je potrebný samostatný HDD miner.
- Malware vírusy, ktoré po napadnutí môžu využívať pamäť tvojho disku (na ťažbu), bez toho aby si o tom vedel.
Zisky / Návratnosť Investície do HDD strojov
Priemerná návratnosť investície do ASIC / GPU minerov je 9-12 mesiacov (životnosť strojov je 4-6 rokov).
Návratnosť investície do HDD minerov je v čase písania tohto článku 10 mesiacov (marec 2018). Pri životnosti strojov 8,5 roka sú to teda viac než krásne čísla.
Aktuálne zisky z ťažby ale vždy závisia od ceny a náročnosti ťažby danej kryptomeny a preto sa v priebehu času menia.
- Koľko HDD minere aktuálne zarábajú?
- Oplatí sa to ešte?
- Aké sú naše výsledky (zisky) po rokoch?
- Kontaktuj Nás, zašleme ti presnú kalkuláciu ziskov, Čo sa (ne)zmenilo / Či sa to stále (ne)oplatí..