Hard-disk ťažba. 324% dlhšia životnosť, 92% nižšie náklady

Ktorá kryptomena sa najviac oplatí ťažiť? Ktorý Miner? A ktoré nekupovať? Ako napojiť / Spustiť? Aký Internet potrebujem? Aké je dodanie? Čo HDD Minere?

Ako často a kde dostanem výťažky? Oplatí sa vôbec ťažiť?

15x Prečo do Kryptomien Neinvestovať ANI CENT. +15x Prečo Áno. (Aj) Kruté Závery zo 4 rokov nášho investovania.

Cenník Minerov: GPU / ASIC/ HDD miner + Prenájom + Housing

Hard-disk HDD ťažba kryptomien

predošlom článku sme porovnávali hlavné protokoly (PoW a PoS) na ťažbu kryptomien + PoC mechanizmus, ktorý bude predmetom dnešného článku. Ako sme rozoberali, ide o modernú technológiu ťažby, ktorá spája 2 najväčšie výhody protokolov PoW a PoS do jedného PoC systému. Ide o decentralizáciu ťažby, vďaka ktorej je neomylnosť siete kryptomeny zabezpečená státisícmi užívateľov (vďaka kapitálovo nenáročnej ťažbe) a zároveň ide o extrémne nízke náklady na energiu. Dnes sa pozrieme už na konkrétne čísla, štatistiky a údaje o HDD ťažbe.

HDD PoC ťažba krypotmien ako-tazit-kryptomeny.sk

 

Ťažba pomocou PoC (Proof of Capacity) algoritmu nezávisí od výpočtového výkonu, ani od rýchlosti ako je to typické pri GPU/ASIC ťažbe. Pri PoC ťažbe (dôkaz pamäte) je z 90% ukazovateľom ziskovosti množstvo pamäte (kapacita). Na ťažbu sa preto využíva len pamäť Hard diskov. Na prvý pohľad možno ničím efektívnejší spôsob oproti ASIC/GPU, no opak je pravdou.

 Ťažba na Hard-diskoch pomocou PoC so sebou prináša mnohé a to značné výhody!

 HDD miner

Riziko technologického pokroku odpadá

Ťažba na PoC protokole využíva len pamäte zariadenia. Nezávisí od rýchlosti, ani od výpočtového výkonu. Práve toto je veľký problém pri GPU / ASIC zariadeniach, kde je ziskovosť ťažby priamo úmerná výpočtovej sile a kvôli technologickému pokroku prichádzajú na trh neustále (aj 2-krát ročne) novšie a novšie modely (platí aj pre GPU aj pre Asic minere).

Technologicky pokrok HDD ťažba - Všetko o ťažbe kryptomien

Tie sú výkonnejšie a zároveň často v prepočte s nižšou cenovkou než staré modely. Noví ťažiari majú preto za menej peňazí, viac muziky. Nové zariadenia majú vyšší výkon čím pridávajú na raste náročnosti ťažby, čím výťažky pre starých ťažiarov klesajú o to viac. Na tomto fakte zarábajú hlavne výrobcovia mining zariadení. Naopak, doplácajú ťažiari, ktorí ostávajú ťažiť so starým hardwérom.

Podobná situácia pri PoC ťažbe na Hard-Diskoch nastať nemôže. PoC ťažba využíva len pamäť HW, kde technologický pokrok nastať nemôže. 1 TB úložiska bude vždy len 1 TB úložiska a to sa nikdy nezmení. Pochopiteľne, ceny za jednotku pamäte postupom času klesajú, no tento faktor má na ziskovosť zanedbateľný dopad.

PoC tažbu na HDD diskoch nemôžu ohroziť ani modernejšie (rýchlejšie) SSD disky. Opäť raz, PoC ťažba závisí len od množstva pamäte, nie od jeho rýchlosti zápisu, ani od výpočtového výkonu.

 

Hard-Disk drive – záručná doba

Pri drvivej väčšine Asic minerov je stanovená záručná doba od výrobcu na 6 mesiacov (nehovoriac o problematike reklamácie do Číny). Pri grafických kartách ide o dlhšiu, oficiálne o 24-36 mesačnú dobu.

Záručná doba - Všetko o ťažbe kryptomien

Aj tu je ale „menší“ háčik. Záručná doba sa vzťahuje na využívanie, na ktoré je grafická karta primárne určená (grafické premietanie dát na monitor). Na účel ťažby kryptomien sa v 95% prípadov vzťahuje rovnako, 6 mesačná záručná doba. To práve z dôvodov, že ťažiari kryptomien umelo navyšujú výkonnosť GPU za cieľom vyšších výťažkov mincí kryptomeny (pretaktovaním), ktorá v takomto režime ťaží 24/7, po dobu cca 2 rokov, čím sa jej životnosť rapídne znižuje. Výrobcovia preto v 95% prípadoch poskytujú namiesto 2-3 ročnej, len pol-ročnú záruku.

Naopak pri HDD ťažbe sa opäť využíva len pamäť, ktorú nijakým spôsobom umelo navýšiť nejde a  nemôže byť využívaná v nadmernom výkone. 1TB pamäte je stále len 1 TB pamäte. Záručná doba Hard disk minerov je preto 24 mesiacov.

 HDD PoC miner

 

Životnosť a ukončenie ťažby

Životnosť hardwéru ako-tazit-kryptomeny.skASIC minere sú kategória sama o sebe. Životnosť približne 18 mesiacov. Ďalšia využiteľnosť v bežnom živote, prípadne možnosť odpredaja starých ASIC minerov na ďalšie alternatívne použitie: absolútne žiadna. Jedinou možnosťou je odpadkový kôš. Pri GPU mineroch ide o životnosť 24 mesiacov, no pri využívaní GPU karty na 120% po dobu 1-2 rokov jej výkonnosť klesá rapídnym tempom. Staršie GPU môžete naďalej používať ako komponent počítača (za cenu nižšieho výkon), resp. odpredať za aspoň časť pôvodnej sumy (z dôvodu technologického pokroku, zníženej výkonnosti i straty životnosti karty).

Životnosť HDD minerov je na úrovni 68 mesiacov, no predovšetkým využívaním pamäťového priestoru životnosť neklesá. Práve toto je ďalšou obrovskou výhodou PoC HDD ťažby. Možnosť  ďalšieho plnohodnotné použitia Hard-diskov, ako bežné úložisko na PC, či jeho ďalší predaj.

V prepočte, pri priemernej ťažobnej životaschopnosti ASIC a GPU minerov (21 mesiacov), majú Hard disky životný cyklus dlhší o 324% (68 mesiacov). HDD ťažba nám má, čo ponúknuť.

 

Spotreba elektriny

Spotreba elektriny - Všetko o ťažbe kryptomien

Jedna z najväčších výhod HDD ťažby! Pri ťažbe kryptomien sú náklady na elektrinu spolu s vyťaženým počtom mincí, hlavným ukazovateľom ziskovosti. Kryptomeny sa vyvíjajú v 2-3 ročných cykloch (fáza rastu a fáza poklesu) preto náklady na  spotrebovanú elektrinu pri GPU/ASIC mineroch zhltnú od 15% (v tých najlepších prípadoch) až po viac ako 100% zisku z ťažby. Pri bear-markete, kedy sú kryptomeny v dlhodobom poklese, náklady len na spotrebovanú elektrinu často prevyšujú samotnú hodnotu vyťažených mincí. V tomto období sa ťažba stáva stratová a väčšina ťažiarov minere odpája.

 

Porovnanie

Cenovo aj výkonovo porovnateľný hardwér GPU GIGABYTE GeForce RTX 2070 dosahuje pri ťažbe spotrebu 160-180Wh.

HDD jednotka (rovnaká ziskovosť z ťažby i nákupná cena v porovnaní s GPU) spotrebuje 12 Wh. V prepočte ide o 92,7% nižšiu spotrebu a náklady na energiu. Jasné čísla, čierne na bielom. Spotreba je ten hneď po cene hardwéru, ten najdôležitejší vstupný faktor, ktorý často rozhoduje, či pri down-trende kryptomien bude miner stále ziskový alebo nevyťaží ani len na spotrebovanú elektrinu. 

 

Výhody HDD ťažby oproti GPU / ASIC minerom

92% nižšia spotreba elektrickej energie

324% dlhšia životnosť (68 mesiacov)

Žiaden hluk (zapnutý PC / Ntb vydáva väčší hluk než tento miner)

Záruka 24 mesiacov (pri GPU / ASIC len 6 mesiacov)

Nevzniká problém s technologickým pokrokom (problém pri GPU/ASIC ťažbe)

 

Ďalšie výhody

Duálna ťažba 2 kryptomien 

„Investícia“ do bežne používaného  Hardwéru (možnosť ďalšieho predaja ako bežný PC komponent)

Napokon, PoC ťažba na HDD diskoch je ako zatiaľ len veľmi málo rozmnožený spôsob ťažby, podobne ako tomu bolo pri GPU ťažbe v začiatkoch (2010,2011).

Hard disk ťažba Ako-tazit-kryptomeny.sk

Práve preto prichádza do úvahy rovnaký scenár ako tomu bolo pri najväčšej popularizácii GPU/ASIC ťažby v roku 2017. Ceny GPU kariet a ASIC minerov vtedy za 12 mesiacov narástli až 2, niektoré až 3 násobne. Bežný človek si nedokázal v akomkoľvek obchode kúpiť čo i len 1 grafickú kartu. Čína nestíhala vyrábať a mineri ťažili ako o život. Nízka ponuka od výrobcov a vysoký odbyt predovšetkým od ťažiarov vyhnali ceny GPU enormne nahor. Kvôli vyššie spomínaným výhodám má moderná HDD ťažba veľké šance preraziť. Ak sa rozvinie až do podobných štádií ako GPU/ASIC ťažba v roku 2017, rovnaký scenár s masívnym nárastom cien Hardwéru by tak bol viac než pravdepodobný.

 

Nevýhody:

Pamäť HDD diskov využívanú na ťažbu, nemožno súčasne využívať na ďalšie činnosti.

Problematika Malware vírusov, ktoré môžu využívať HDD bežných PC na ťažbu.

 

 HDD PoC miner