Akú cenu musí Bitcoin udržať, aby boli mineri po halvingu ziskoví?

Akú cenu musí Bitcoin udržať, aby boli mineri po halvingu ziskoví?

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Ak sa niekto rozhodne ťažiť kryptomenu, prvé čo ho zaujíma je návratnosť investície a ziskovosť. Ovplyvňuje to predovšetkým zisk z blokovej odmeny a zisk z transakčných poplatkov na sieti danej kryptomeny. A keďže sa bitcoinový halving blíži, je zaujímavé pozrieť sa na to, ako to ovplyvní minerov práve najväčšieho digitálneho aktíva, uvádza správa Bitcoinsistemi.

Kedy budú mineri v roku 2024 ziskoví?

Na základe spoločnosti Coinshares bitcoinová sieť v roku 2023 narástla až o 90 %. Správa odhaľuje, že mineri s vyššími nákladmi po halvinu môžu mať problémy kvôli zníženiu okamžitých príjmov. Pre predstavu, priemerné výrobné náklady na 1 BTC po halvingu sú 37 856 dolárov. Podľa správy sa očakáva, že len hŕstka minerov bude fungovať ziskovo, ak cena Bitcoinu zostane nad 40 000 $.

Je ale potrebné zdôrazniť, že napriek rastúcim nákladom rastie aj účinnosť. Zatiaľ čo priemerná účinnosť siete je v súčasnosti 34 W/T, predpovede naznačujú, že do polovice roku 2026 potenciálne klesne na 10 W/T. Okrem toho sa približne 53 % energie na ťažbu BTC v súčasnosti vyrába udržateľne. To naznačuje, že ťažba Bitcoinov by mohla výrazne znížiť emisie, čo je hlavný environmentálny problém. 

Zdroj príjmov minerov

Pri analyzovaní ziskovosť minerov po halvingu si však každý kto ťaží Bitcoin musí zodpovedať, akým spôsobom vykonáva ťažbu. Buď to miner ťaží na vlastnú päsť, alebo je súčasťou veľkého ťažobného poolu. Rozdiel je zásadný, pretože v poole je vysoká šanca, že ako kolektív dostanete blokovú odmenu, ktorú si následne rozdelíte. Samozrejme individuálny miner sa o blokovú odmenu deliť nemusí, no šanca, že práve on dostane blokovú odmenu je mizivá.

Blokové odmeny navyše nie sú jediný zdroj príjmu minerov. Omnoho zaujímavejšie sú transakčné poplatky, ktoré rastú s trhovou cenou Bitcoinu. Halving síce zníži blokovú odmenu na polovicu konkrétne na 3,125 BTC za blok, no na druhej strane zvýši trhovú cenu, vďaka ktorej budú rásť aj transakčné poplatky. Efekt halvingu na minerov bude mať preto v roku 2024 dvojitý vplyv.