Kedy dosiahnu kryptomeny vrchol rastúceho cyklu?

Kedy dosiahnu kryptomeny vrchol rastúceho cyklu?

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Bitcoin rastie už od začiatku roka 2023 a investori sú plní očakávania, keďže halving je naplánovaný na polovicu apríla tohto roku. Táto udalosť by mala spôsobiť exponenciálny rast kryptomien, tak ako tomu bolo vždy v minulosti. Dôvodom je, že odmena za vyťažený blok sa zníži na polovicu a tým pádom sa Bitcoin stane vzácnejším.

Cykly Bitcoinu v skratke

Vďaka halvingu každý verí, že rok 2024 bude pre kryptomeny výrazne pozitívny. Otázkou ale zostáva, kedy dosiahne rastúci cyklus svoj vrchol. Na demonštráciu použijeme logaritmický graf bitcoinového indexu BLX. Bitcoin je niečo ako kryptomenový index. Inak povedané ako sa pohne cena Bitcoinu, tak sa pohne celý kryptomenový trh. A logaritmický graf používame z toho dôvodu, že definuje percentuálne zmeny v čase a nie absolútne. To nám poskytuje lepšie porovnávanie s minulými cyklami.

Na grafe nižšie môžeme vidieť, že Bitcoin sa nachádza tesne pred halvingom (žlté vertikálne čiary). Z časového hľadiska trval rastúci trend Bitcoinu počas posledného cyklu vyše 1 000 dní (na grafe modré horizontálne čiary: 517 pred halvingom + 549 dní po halvingu). Takmer identický čas trval aj rastúci cyklus počas predposledného cyklu v rokoch 2015 až 2017.  

V súčasnosti Bitcoin rastie presne rovnako dlhé obdobie pred halvingom ako posledné dva cykly. Inak povedané, trhové dno nastalo presne v rovnakom čase pred halvingom ako v minulosti. Je až zarážajúce s akou presnosťou sa história opakuje. Teraz by sme na základe tejto analýzy mohli predpovedať, že po halvingu bude Bitcoin rásť ešte približne 510 až 550 dní

Kedy a na akej cene Bitcoin vytvorí vrchol

A tu sa dostávame ku odpovedi. Bitcoin by mal na základe historických opakovaní vytvoriť vrchol rastúceho cyklu niekedy v októbri 2025. Samozrejme táto predpoveď je len špekulácia a nemožno na nej zakladať investičné rozhodnutia. To isté platí aj pri určovaní konkrétneho vrcholu cyklu. Nikto totiž nedokáže predpovedať tieto udalosti s predstihom. Napriek tomu je zaujímavé sledovať podobnosť bitcoinových cyklov.

Všeobecne platí, že Bitcoin je každým cyklom menej ziskový. Posledný cyklus vytvoril zhodnotenie 1 900 %, ten pred ním 10 000 % a pred ním až 58 000 %. To znamená, že každý cyklus je 5 až 6 krát menej ziskový ako ten predošlý. To by ale znamenalo, že Bitcoin len mierne presiahne aktuálne historické maximum, čo je zrejme nepravdepodobné.