Kryptomeny zlomili ročný rekord objemu obchodov

Kryptomeny zlomili ročný rekord objemu obchodov

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Objemy obchodovania s kryptomenami stúpajú, čoho dôkazom sú údaje o obchodoch na centralizovaných burzách. Analytici blockchainovej analytickej firmy CryptoRank zistili, že od decembra 2023 došlo k nárastu až o 10,4 %, čím sa prekonalo 12-mesačné maximum v januári 2024 na hodnote viac ako 800 miliárd dolárov, uvádza správa v Beincrypto.

Binance stále dominuje

Je pozoruhodné, že z celkovej hodnoty predstavuje Binance až 400 miliárd dolárov. Najväčšia kryptomenová burza na svete sa zrejme dostáva z regulačných problémov. Koncom minulého roka z postu generálneho riaditeľa odstúpil Changpeng Zhao a burza súhlasila so zaplatením pokút v celkovej výške až 4,3 miliardy dolárov.

Napriek rastúcej regulačnej kontrole zostáva Binance dominantnou obchodnou platformou, ktorá ovláda impozantných 52 % trhu. Odborníci z odvetvia sa zhodli, že vzostupný trend by mohol súvisieť so zvýšeným očakávaním spotových bitcoinových ETF. Cena Bitcoinu totiž tesne po tejto udalosti klesla o 20 %, avšak tieto predaje slúžili iba na vyberanie ziskov pre tých, ktorí špekulovali nad týmto fundamentom.

Coinbase, najväčšia kryptomenová obchodná platforma so sídlom v USA, tiež zaznamenala 20% nárast objemu obchodov, čo možno pripísať jej kľúčovej úlohe v novo spustených spotových bitcoinových ETF.

Podobne významný rast zaznamenali platformy ako Upbit, Crypto.com a Huobi, ktoré vzrástli o 44,6 %, 28,4 % a 23,8 %. Bybit, Kraken a OKX tiež zaznamenali pozitívny rast o 15,0 %, 12,1 % a 5,9 %, zatiaľ čo KuCoin mal najnižšiu mieru rastu na úrovni 3,3 %. Naproti tomu Gate.io bola jediná väčšia centralizovaná burza, ktorá hlásila 34% pokles objemu obchodov na spotových trhoch.

Prečo objemy rastú?

Zvýšená obchodná aktivita pozorovaná v predchádzajúcom mesiaci predstavuje pozitívny trend zaznamenaný od októbra 2023. Analytici pripisovali zlepšené čísla zvýšenému záujmu o bitcoinové ETF. Okrem toho sa makroekonomické podmienky zlepšujú a centrálne banky zrejme začnú znižovať úrokové sadzby.

Na záver je potrebné zdôrazniť, že napriek súčasnému záujmu o obchodovanie s kryptomenami centralizované burzy už takmer 4 roky čelia odlivom Bitcoinu. Inak povedané, na burzách je čoraz menej mincí. A dôvod je jednoduchý. Burzy sa ukázali ako rizikové a navyše neposkytujú skutočné vlastníctvo kryptomien.