Mineri zatiaľ nekapitulujú. Čakajú na rast cien

Mineri zatiaľ nekapitulujú. Čakajú na rast cien

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Generálny riaditeľ CryptoQuant Ki Young Ji povedal, že napriek poklesu príjmov z ťažby BTC od halvingu, bitcoinoví mineri nepreukázali žiadne známky kapitulácie, uvádza správa Cointelegraph. Len pre predstavu, príjmy minerov po aprílovom halvingu klesli až na 14-mesačné minimá.

Mineri zatiaľ nekapitulujú

V súčasnosti mineri teraz čelia dvom možnostiam: kapitulácii alebo čakaniu na rast ceny BTC, aby pokryli svoje náklady. Zatiaľ mineri prvú možnosť nepripúšťajú a nevykazujú žiadne známky kapitulácie. Je však otázne dokedy vydržia, keďže cena BTC výrazne klesá a už neudržala ani hladinu 60 000 dolárov. Účastníci trhu však veria v pokračovaní rastu.

Mineri mali krátku úľavu po halvingu, keďže cena Bitcoinu vzrástla, ale ich zisky sú o polovicu nižšie z hľadiska blokových odmien. Navyše spotová cena sa pohybuje proti nim. Z tohto dôvodu je riziko kapitulácie minerov na vzostupe. Ak bude cena Bitcoinu pokračovať v korekcii smerom nadol v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní a natiahne sa to do týždňov trvajúceho obdobia, veľkí mineri sú vystavení riziku.

Prichádza ochladenie

Fáza eufórie Bitcoinu sa ochladzuje, ale dno BTC by mohlo byť blízko. Z technického hľadiska je najviac negatívny scenár pokles na zónu 50 000 až 52 000 dolárov, kde sa nachádza supportná oblasť. Avšak po halvingu vždy cena exponenciálne stúpala z dlhodobého hľadiska. Takže zrejme mineri veria v tento scenár aj tento cyklus.

Podľa údajov indexu Hashrate klesla hašovacia cena Bitcoinu (očakávaná hodnota jedného terašahu hašovacej sily za deň) na historické minimum 46,55 dolára, čo je o 74 % nižšie v porovnaní s vrcholom po halvingu. 

Samozrejme mineri sa nemusia orientovať len na Bitcoin, ale skúšajú ťažiť aj iné kryptomeny. V posledných mesiacoch sa stala populárna predovšetkým Kaspa. No napriek tomu aj týchto minerov musí zaujímať cena Bitcoinu. Bitcoin je totiž index trhu a keď jeho cena prudko klesne, stiahne so sebou všetky ostatné kryptomeny vrátane tých, ktoré sa ťažia. Napríklad Kaspa klesla za posledných 70 dní o 45 %.