Posledný výdych altcoinov sa blíži, varuje známy analytik

Posledný výdych altcoinov sa blíži, varuje známy analytik

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Dni zarábania veľkých peňazí na shitcoinoch a memecoinoch počas kryptomenového rastúceho cyklu sa podľa vedúceho analytika spoločnosti Glassnode Jamesa Checka môžu rýchlo chýliť ku koncu, uvádza správa Decrypt. Expert na trhy predpovedal, že veľká skupina krátkodobých držiteľov Bitcoinu drží značné množstvo kapitálu, ktorý sú menej ochotní vsádzať na rizikovejšie aktíva.

Altcoiny majú svoje dní údajne spočítané

Check tvrdí, že primárnym zdrojom dopytu po shitcoinoch boli doteraz miléniani, ktorí sa teraz presúvajú z fázy „zbohatnutia“ do fázy „zostať bohatým.“ Túto teóriu podporujú početné prieskumy, ktoré ukazujú, že vlastníctvo a podpora kryptomien sú medzi 18 až 40-ročnými nadmerne zastúpené. Napríklad prieskum v Grayscale medzi americkými voličmi zistil, že 62 % z generácie Z verí, že kryptomeny sú budúcnosťou financií.

To znamená, že analytik verí, že investičná komunita sa od posledného rastúceho cyklu umúdrila a dokáže oddeliť víťazov ako je Bitcoin od altcoinov, ktoré nevedú k žiadnemu vážnejšiemu dopytu. Držitelia altcoinov preto môžu mať problém nájsť ochotných kupcov pre svoje prevažne špekulatívne tokeny.

Zatiaľ iba v rovine teórie

Check dokonca verí, že altcoiny zažijú svoj posledný výdych už v tomto cykle. Milleniáli a generácia Z žiadajú ďalšie generácie, aby si kúpili ich shitcoiny. Najnovšia téza analytika sa však ešte nesplnila. Keď Bitcoin začiatkom tohto roka stúpol o 50 % po prijatí vlastných spotových ETF v USA, memecoiny bez explicitného prípadu použitia vrátane DOGE, SHIB, PEPE a WIF rástli ešte výraznejšie.

Ide o často sa opakujúci jav, ktorý CIO spoločnosti Bitwise Matt Hougan predtým opísal ako „efekt bohatstva“. Keď dlhodobí držitelia Bitcoinov zbohatnú a dopyt po BTC stúpa, majú tendenciu inkasovať zisky. Keďže altcoiny majú oveľa nižší objem a trhové limity ako BTC, nie je potrebné toľko peňazí, aby sa presunuli do aktív, aby sa ich cena dramaticky zvýšila, poznamenal Hougan.

Sám Check často upozorňoval na výpredaj, ktorý zaznamenali dlhodobí držitelia BTC  začiatkom tohto roka. To naznačuje správanie pri vyberaní ziskov, ktoré pripomína mnohé predchádzajúce býčie trhy. Začiatkom mája sa zdá, že dlhodobí držitelia BTC  sa vracajú k hodlingu a podľa Checka potrebujú vyššie ceny aby boli motivovaní predávať.