Ťažba Kaspy expanduje. Vyťažených je už 82 % mincí

Ťažba Kaspy expanduje. Vyťažených je už 82 % mincí

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Ťažba Kaspy sa zrýchľuje, čo naznačuje, že veľké pooly zvyšujú hashrate pomocou výkonných strojov, uvádza správa Cryptopolitan. Cieľom siete Kaspa je poskytovať bezpečnosť, dôkaz o práci a okamžité overenie transakcií. Vyšší hashrate spôsobí, že transakcie Kaspa budú bezpečnejšie. Hashrate spoločnosti Kaspa sa rozšíril na takmer 300 PH/s, čo je stále zlomok hashrate Bitcoinu. 

Ťažba Kaspy expanduje

Do predaja sa chystá aj viac ťažobných strojov so širokým cenovým rozpätím dostupným pre nových minerov alebo výkonné pooly. Rast hashrate pre Kaspu úplne zmenil zoznam ťažobných fondov. Spočiatku bol rast ťažby poháňaný komunitou. Viac ako 50 % hashrate držal fond WoolyPooly.com, zatiaľ čo malé fondy riadené komunitou distribuovali zvyšok. V tejto fáze bola ťažba Kaspy extrémne nízka a dosahovala sa len s 20 výkonnými minerskými súpravami. 

Len o pár mesiacov neskôr sieť Kaspa už hostí niekoľko popredných poolov ako napríklad F2Pool, jedného z najväčších minerov BTC so schopnosťou rýchlo pridať hashovaciu silu. F2Pool je vplyvný, pretože môže prilákať menších minerov, ktorí zdieľajú svoje súpravy. 

Záujem o ťažbu Kaspy ovplyvnil aj ceny hardvéru. Bitmain Antminer KS5 je teraz v ponuke za viac ako 24 000 dolárov a je to najdrahší a najvýkonnejší stroj na trhu. Iní predajcovia ponúkajú menšie a lacnejšie zariadenia, no ľudia spochybňujú ich ziskovosť.

Vyťažených je už 82 % mincí

Sieť Kaspa už nie je otvorená pre drobnú alebo samostatnú ťažbu. Ak chcete získať blokovú odmenu, musíte sa pripojiť k najlepšiemu fondu. Tím Kaspa nekontroluje vytváranie poolov a dúfa, že vyváženie hashovacej sily prebehne organicky. Pri súčasnom hashrate by bolo pre skupinu minerov oveľa ťažšie a drahšie prevziať 51 % hashratu.

Kaspa má obmedzenú celkovú ponuku mincí na 28,7 miliardy KAS, pričom raz ročne dôjde halvingu. Pri súčasnom hashrate sa už vyťažilo viac ako 23,8 miliárd mincí, čo tvorí viac ako 82 % z celkovej ponuky. Konkurencia o zostávajúce mince bude tvrdšia a potom budú musieť mineri pokryť svoje náklady prostredníctvom poplatkov. 

KAS je v súčasnosti 31. najväčšia kryptomena na svete s trhovou kapitalizáciou 3,26 miliardy dolárov a denným objemom obchodovania na úrovni 24 miliónov dolárov. Podiel objemu obchodovania na celkovej kapitalizácii nasvedčuje tomu, že minca je určené predovšetkým na ťažbu a nie obchodovanie.