Prečo sa mineri zbavujú Bitcoinu?

Prečo sa mineri zbavujú Bitcoinu?

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Bitcoinoví mineri disponujú čoraz menším objemom mincí BTC, keďže sa zbavujú svojich zásob. Hodnota ich držieb klesla na najnižšiu úroveň od júla 2021, uvádza správa Coindesk. Tento trend je obzvlášť zaujímavý, keďže Bitcoin čaká ďalší halving už v polovici apríla. Preto nemusí byť logické, že pred halvingom sa mineri budú mincí zbavovať. Opak je ale pravdou.

Prečo sa mineri zbavujú Bitcoinu?

Na základe údajov z onchain analytickej spoločnosti Glassnode môžeme jednoducho sledovať počet mincí, ktorý držia mineri. Odhadovaný počet BTC uložených v peňaženkách viazaných na minerov klesol od začiatku roka o 8 426 BTC (530 miliónov dolárov) na 1 812 482 BTC. Pokles začal v druhej polovici októbra, keď ťažiari držali cez 1,83 milióna BTC.

Držby minerov sa odvíjajú od toho aké odmeny za vyťažené bloky dostanú a taktiež inkasujú aj transakčné poplatky. V súčasnosti dostávajú mineri 6,25 BTC za blok. Halving zníži toto číslo na 3,125 BTC, čím sa zníži príjem na blok o 50 %. Z tohto hľadiska sa obmedzí rast ponuky mincí, čo v konečnom dôsledku zvýši cenu Bitcoinu.

Preto nie je na prvé počutie logické, že mineri sa zbavujú mincí. Avšak presne vedia čo robia. Mineri totiž môžu použiť svoje uložené BTC a realizovať zisky za účelom nákupu efektívnejšieho vybavenia, aby sa prevádzkové náklady znížili. Laicky povedané, mineri realizujú zisky z ťažby tesne pred halvingom, aby rozšírili svoju ťažobnú kapacitu a zarobili na halvingu ešte viac peňazí.

Halving je záťažový test pre minerov

Halving sa všeobecne považuje za záťažový test pre minerov, pretože sa očakáva, že zníži príjmy a súčasne zvýši výrobné náklady. S odstupom času ale rast ceny Bitcoinu môže tieto dodatočné náklady kompenzovať. Čím je totiž cena vyššie, tým viac rastú transakčné poplatky, ktoré sú prioritným zdrojom mnohých minerov.

Avšak za predpokladu, že Bitcoin nestúpne dostatočne, niektorým minerom sa už naďalej nevyplatí pokračovať vo svojej aktivite. Nikto ale nevie kam až môže cena Bitcoinu stúpnuť a kde vytvorí nové historické maximum.