Bitcoinoví mineri majú problémy po spustení spotového ETF

Bitcoinoví mineri majú problémy po spustení spotového ETF

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Spoločnosti, ktoré ťažia Bitcoin, neboli po schválení ETF ani zďaleka také nadšené ako ľudia, ktorí doňho investujú. Až na jednu svetlú výnimku, uvádza správa Decrypt. Akcie niekoľkých verejných ťažobných spoločností sa v roku 2024 zatiaľ obchodujú na rovnakej úrovni alebo dokonca ešte nižšie. 

Ťažobné firmy nerastú ako Bitcoin

Riot Platforms (RIOT) klesla o 6,2 % a Iris Energy (IREN) klesla o 11 %. Aj keď ťažobní giganti ako Bitfarms (BITF) a Marathon Digital (MARA) stúpli, je to len o skromných 5 % a 17 %. Na tom by nebolo nič zlé za normálnych trhových podmienok. Avšak za rovnaký čas cena BTC medziročne vzrástla o 42 %, pričom BlackRock so svojim ETF iShares Bitcoin Trust (IBIT) vzrástol o 35 % od momentu spustenia.

Tento nepomer je tak výrazný, že minerské spoločnosti môžu len ticho závidieť. Kontrast ziskovosti je nezvyčajný vzhľadom na úzky vzťah medzi cenou Bitcoinu a obchodným modelom minerov. Ťažobné firmy nakupujú drahé stroje a platia energiu, aby získali konzistentný počet nových BTC, ktoré získajú vo forme blokových odmien.

Keďže minerský priemysel vo všeobecnosti dostáva priame výplaty denominované v BTC, ich výnosy založené na dolároch prirodzene rastú priamo úmerne s cenou Bitcoinu. Adopcia ETF funguje však na inom princípe. Hodnota kapitálu v ETF môže stúpať, aj keď cena klesá. 

Halving testuje minerov

Je tu ale ešte jedna významná udalosť. Halving totiž spôsobí pokles odmeny pre minerov za každý blok až o polovicu. Viacerí analytici z firiem ako JPMorgan súhlasia s tým, že halving  by mohol vytlačiť menších, menej efektívnych minerov z podnikania. Avšak bloková odmena nie je jediný príjem minerov. Patria tu aj transakčné poplatky. Popularizácia bitcoinových tokenov BRC-20 v minulom roku pomohla zvýšiť transakčné poplatky za Bitcoiny, čo minerom poskytlo extra šťavnaté výplaty s každým vyťaženým blokom. 

Spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou tiež prenikajú do AI podporovaním vznikajúcej technológie pomocou vysokovýkonných služieb cloud computingu. Údajne ide o výnosnejší biznis ako samotná ťažba. Takouto firmou je CleanSpark, ktorá vyniká medzi konkurenciou tým, že tento rok prekonala dynamiku ceny BTC. Jej akcie vzrástli medziročne až o 64 %.