Generálny riaditeľ CryptoQuant Ki Young Ji povedal, že napriek poklesu príjmov z ťažby BTC od halvingu, bitcoinoví mineri nepreukázali žiadne známky kapitulácie, uvádza správa Cointelegraph. Len pre predstavu, príjmy minerov po aprílovom halvingu klesli až na 14-mesačné minimá.
Mineri zatiaľ nekapitulujú
V súčasnosti mineri teraz čelia dvom možnostiam: kapitulácii alebo čakaniu na rast ceny BTC, aby pokryli svoje náklady. Zatiaľ mineri prvú možnosť nepripúšťajú a nevykazujú žiadne známky kapitulácie. Je však otázne dokedy vydržia, keďže cena BTC výrazne klesá a už neudržala ani hladinu 60 000 dolárov. Účastníci trhu však veria v pokračovaní rastu.
Mineri mali krátku úľavu po halvingu, keďže cena Bitcoinu vzrástla, ale ich zisky sú o polovicu nižšie z hľadiska blokových odmien. Navyše spotová cena sa pohybuje proti nim. Z tohto dôvodu je riziko kapitulácie minerov na vzostupe. Ak bude cena Bitcoinu pokračovať v korekcii smerom nadol v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní a natiahne sa to do týždňov trvajúceho obdobia, veľkí mineri sú vystavení riziku.
Prichádza ochladenie
Fáza eufórie Bitcoinu sa ochladzuje, ale dno BTC by mohlo byť blízko. Z technického hľadiska je najviac negatívny scenár pokles na zónu 50 000 až 52 000 dolárov, kde sa nachádza supportná oblasť. Avšak po halvingu vždy cena exponenciálne stúpala z dlhodobého hľadiska. Takže zrejme mineri veria v tento scenár aj tento cyklus.
Podľa údajov indexu Hashrate klesla hašovacia cena Bitcoinu (očakávaná hodnota jedného terašahu hašovacej sily za deň) na historické minimum 46,55 dolára, čo je o 74 % nižšie v porovnaní s vrcholom po halvingu.
Samozrejme mineri sa nemusia orientovať len na Bitcoin, ale skúšajú ťažiť aj iné kryptomeny. V posledných mesiacoch sa stala populárna predovšetkým Kaspa. No napriek tomu aj týchto minerov musí zaujímať cena Bitcoinu. Bitcoin je totiž index trhu a keď jeho cena prudko klesne, stiahne so sebou všetky ostatné kryptomeny vrátane tých, ktoré sa ťažia. Napríklad Kaspa klesla za posledných 70 dní o 45 %.