Algoritmy na ťažbu kryptomien
Čo to je? A prečo by si mal poznať ich rozdiely?
Každá kryptomena na svete by mala mať Jedinečnú Technológiu, ktorou prináša riešenia na konkrétne problémy vo svete, ekonomike .. proste pomáhať firmám a bežným ľudom.
- Bitcoin – vytvorený ako platobný prostriedok na každodenné platby
- Ethereum – niečo ako obrovský holding, ktorý pomáha menším začínajúcim firmám (kryptomenám) so spustením, ich rastom, s technológiou, presadením sa na trhu ..
- Ripple – medzinárodný zúčtovací systém, vďaka ktorému si môžu komerčné banky medzi sebou posielať veľkoobjemové transakcie omnoho rýchlejšie, bezpečnejšie a s nižšími poplatkami než ako to dokážu aktuálne
- Tether – tzv. stable coin, ktorý je viazaný 1:1 k mene USD. Jeho cena je teda vždy 1 USD. Ide teda o náhradu klasického doláru (USD), ktorý odošleš kľudne aj na druhý koniec zemegule už za pár sekúnd a to s poplatkom len pár centov (na rozdiel od bánk).
Každá kryptomena by teda mala mať jedinečnú technológiu. Avšak hashovací Protokol (Algoritmus), o ktorých sa budeme v tomto článku baviť, ten nemá každá kryptomena jedinečný. Algoritmus totiž určuje “len” to, akou formou / spôsobom Vznikajú Nové Mince Tejto Kryptomeny (akým spôsobom prebieha ťažba).
V preklade, algoritmus určuje to, či ťažba daného coinu prebieha:
- na GPU rigoch
- alebo ASIC mineroch
- alebo sa ťaží čisto virtuálne (Bez strojov…)
Namiesto stoviek rôznych algoritmov skôr teda existuje “len” Niekoľko Desiatok Protokolov a väčšina kryptomien využíva niektorý z nich.
3 Najznámejšie Ťažobné Protokoly: PoW, PoS, PoC
Najznámejšie a najpoužívanejšie protokoly na svete sú PoW a PoS. Samozrejme existuje rada ďalších ako napríklad: Proof of Activity, Proof of Burn, Proof of Capacity.
A práve poslednému menovanému – PoC (dôkaz pamäte) sa aj v tomto, ale hlavne Nasledujúcich Článkoch budeme venovať. Oproti tým ostatným totiž prináša viaceré výhody ako napr.:
- 70% Dlhšia Životnosť minerov
- 92% Nižšia Spotreba el. energie pri ťažbe
- Takmer žiadna hlučnosť
Nato aby si pochopil výhody protokolu PoC oproti ostatným protokolom, si najprv vysvetlíme fungovanie PoW a PoS.
Čo je to Vlastne Ťažba Kryptomien?
Ak odošleš niekomu napr. 0,01 BTC, tvoju transakciu musí niekto skontrolovať a schváliť.
- V banke toto robí samotná banka (1 centrum)
- Transakcie v kryptomenách ale overujú ťažiari (tisíce ťažiarov po celom svete = decentralizovane a 100%-ne bezpečne)
Teda Ťažba = Overovanie Transakcií. Viac o Ťažbe (POLOPATE) TU
#1 PoW Protokol (Proof of Work)
PoW (dôkaz práce) je najznámejší protokol na svete, ktorý poháňa aj drvivú väčšinu kryptomien (a aj tie najznámejšie ako BTC, ETH, Zcash, LTC .. ). Ťažba (overovanie transakcií) je pri PoW založená na Vykonaní Práce. V preklade, na ťažbu systémom PoW je potrebné vykonávať tisíce matematických operácií – overovať transakcie. Nato je teda potrebný výpočtový výkon (Niekoho / Niečo, kto tie “Príklady” bude Počítať). A aké zariadenia dokážu generovať obrovský výpočtový výkon? No napríklad:
- CPU (procesor)
- GPU (grafická karta)
- či špecializované ASIC čipy
Aj preto ťažba na algoritme PoW prebieha práve pomocou spomínaných CPU, GPU či ASIC minerov.
A ako Odmenu (Zisk z Ťažby) za vykonávanie tejto práce ťažiari získavajú:
- Transakčné poplatky (poplatok, ktorý niekto zaplatí, keď kryptomeny odosiela kamarátovi na jeho peňaženku / burzu)
- Druhou formou odmeny je nový blok kryptomeny, ktorý týmto ťažením vznikne (ťažiar teda získava XY novo-vyťažených mincí danej kryptomeny)
#2 PoS Protokol (Proof of Stake)
PoS protokol je novšia verzia protokolu PoW a aj keď rieši jeho najväčší nedostatok (vysokú spotrebu elektriny), Aj PoS má Svoje Muchy.
#1 Pri PoW ťažbe je teda najväčším problémom vysoká spotreba el. energie.
#2 Pri ťažbe na algoritme PoS je spotreba minimálna, avšak problémom je zas nedostatočná decentralizácia ťažby.
Samotné potvrdzovanie a Overovanie Pravosti a Bezpečnosti Transakcií totiž nevykoná tisíce ťažiarov po svete (tak ako je tomu pri PoW). Pri PoS toto overovanie Vykonávajú Samotní Tvorcovia Kryptomeny. A to môže byť trochu problém.
- PoS systém tým podporuje centralizáciu, a to je je presný opak toho pôvodnej myšlienky kryptomien – podporovať decentralizáciu (teda aby transakcie overovalo nie 1, ale tisíce centier (ťažiarov) po celom svete).
- Centralizácia moci / overovania / rozhodovania o niečom, priamo Znižuje Dôveryhodnosť daného systému (ak je nejaká kontrola vykonaná len 1 jedinou osobou, pravdivosť tejto kontroly je podstatne menej dôveryhodná než keď túto kontrolu vykoná 1000 rôznych ľudí)
- Centralizácia zároveň aj znižuje bezpečnosť siete (podobne ako je tomu aj v bankovom sektore, kde transakcie overuje výlučne 1 centrum – banka).
Ak Transakcie Overujú Zakladatelia Kryptomeny, Na čom Teda PoS Ťažiari Zarábajú?
Transakcie overujú tvorcovia kryptomeny a ťažiari následne už len vytvárajú nový blok kryptomeny. A to je zdroj ich zisku.
- Ako záruku za bezchybnosť vytvorenia tohto nového bloku musí ale ťažiar vopred vložiť „zálohu-stávku“
- Ťažiar si teda pri PoS ťažbe nekupuje ASIC či GPU miner, potrebuje ale Vlastniť a Držať Určitý Počet Mincí (dôkaz vlastnenia – proof of stake) aby mohol byť do PoS ťažby zapojený.
Koľko PoS Ťažba Zarába?
Pri ťažbe PoW, ako sme si spomínali, sú odmenou pre ťažiara jednak transakčné poplatky + aj celý blok mincí, ktorý ťažbou vznikne.
- PoS ťažiari ale ako odmenu získavajú len transakčné poplatky (žiaden nový blok coinov)
- Aj preto sú Zisky z PoS miningu, oproti PoW, Násobne Nižšie, no prinášajú len Minimálne Riziko
- PoW ťažba vie generovať zisky 70-220% ročne (výťažky minera v porovnaní s cenou minera) – teda návratnosť investície do minerov cca 5-14 mesiacov, no samozrejme s rizikom
- Zisky pri PoS ťažbe sa pohybujú na cca 4-13% Ročne avšak “bez rizika” (nemôžeš prerobiť, pretože tvoj vklad sa len ukladá ako istina, ktorú následne dostaneš späť)
#3 PoC Protokol (Proof of Capacity)
Tento protokol (nazývaný aj Proof of Space) je zo všetkých spomínaných najmodernejší. Vznikol v roku 2015 a Spája 2 Najväčšie Výhody PoW a PoS konceptu.
- Plnú Decentralizáciu Ťažby, ktorá zaručuje bezpečnosť siete (tak ako je tomu pri PoW, avšak nie pri PoS)
- Minimálnu Energetickú Náročnosť na ťaženie (tak ako je tomu pri PoS avšak nie pri PoW).
- Výsledkom je PoS systém.
Skĺbenie týchto 2 výhod do 1 protokolu bolo možné vďaka tomu, že PoC algoritmus na potvrdzovanie transakcií využíval tzv. technológiu Shabal. Tá je omnoho pomalšia než technológie pri ťažbe PoW či PoS. Ale práve kvôli tejto časovej náročnosti museli zakladatelia vymyslieť úplne nový koncept overovania. Napokon prišli s riešením, kde ťažba neprebieha v reálnom čase.
- V preklade: HDD minere neoverujú transakcie tým, že vykonávajú matematické operácie tu, teraz v reálnom čase.
- Pri HDD ťažbe je súbor týchto všetkých možných výsledkov na vyriešenie určitej úlohy (overenie transakcie) už Vopred Vyriešený a Pred-Uložený na Pamäťovú Jednotku (napr. USB, HDD disk..)
- Z tohto disku sa následne počas ťažby tieto výsledky už len Porovnávajú s Reálne Dosiahnutými Výsledkami v Blockchaine.
- Práve preto na ťažbu (overovanie transakcií) systémom PoS nepotrebuješ zariadenie, ktoré generuje výpočtový výkon ako napr. GPU / CPU ci ASIC čipy.
- PoS ťažba potrebuje len Voľné Úložisko (Pamäť Zariadenia – dôkaz kapacity), teda napr. HDD, SSD, DVD, CD, USB ..
Bezpečnosť (decentralizácia) a Nízka Spotreba
Systém PoS je zo všetkých spomínaných algoritmov najviac decentralizovaný a zároveň najmenej náročný na vstupný kapitál.
- Vďaka nízkej cene a jednoduchej dostupnosti HDD strojov je PoS ťažba preto Dostupná pre Široké Masy
- Tým sa podporuje decentralizácia celej siete (v preklade – dôveryhodnosť a bezpečnosť)
- Keďže HDD / SSD disky nevykonávajú žiadnu prácu (len ukladajú dáta), pri ťažbe preto spotrebujú cca 10x menej el. energie.
- PoC ťažba má preto aj pozitívny Environmentálny Efekt.
- A ako odmenu za ťažbu, ťažiar získava Nový Blok Mincí Kryptomeny (teda zisky sú v desiatkách percent podobne ako aj pri PoW protokole).
HDD vs ASIC a GPU minere
HDD Minere oproti GPU/ASIC minerom dosahujú:
- až 92,7% nižšiu spotrebu
- až o 70% dlhšiu životnosť
- Výhodou sú ale aj ďalšie vlastnosti (žiadna hlučnosť, dual mining .. )
Konkrétne čísla, porovnania a štatistiky a presný prehľad parametrov ASIC / GPU aj HDD minerov – o tom všetkom sa dozvieš v Nasledujúcom Článku.