Vitalik Buterin prezradil ako bude vyzerať budúcnosť Etherea

Vitalik Buterin prezradil ako bude vyzerať budúcnosť Etherea

Ktorý Miner kúpiť? Ako ho napojiť? Čo dokúpiť? Kde dostávam Zisky?

8x Prečo do Ťažby ANI CENT +8x Prečo sa to Oplatí

notee
Cena BTC v októbri 2025?

Vitalik Buterin odhalil ďalšiu významnú fázu vo vývoji siete Etherea (ETH), ktorá sa nazýva „Očista (Purge)“. V nedávnom oznámení sa Buterin podelil o prebiehajúce snahy o zjednodušenie protokolu Etheree a zároveň o zlepšenie jeho bezpečnostných opatrení, uvádza správa U.Today. Srdcom tohto vývoja je menej známe ale kľúčové vylepšenie EIP-6780, zavedené v aktualizácii Dencun.

Vitalik Buterin o budúcnosti Etherea

Toto vylepšenie má za cieľ zefektívniť protokol znížením funkčnosti operačného kódu, čím sa zvýši efektívnosť implementácie a posilnia bezpečnostné opatrenia. Tento krok je súčasťou širšej aktualizácie Dencun zameranej na zmiernenia technickej záťaže v sieti. Iniciatíva Purge zahŕňa odstránenie nadbytočnosti, zníženie zaťaženia zdrojov a posilnenie bezpečnostných protokolov na posilnenie efektívnosti a odolnosti Etherea. 

Medzi kľúčovými transformáciami, ktoré sa začali v rámci Purge, boli používatelia Etherea svedkami podstatného zníženia počtu riadkov kódu. Mechanizmus ukladania Etherea navyše prešiel optimalizáciou, čím sa výrazne znížili požiadavky na ukladanie pre prevádzkovateľov uzlov. Vitelik taktiež zdôrazňuje optimalizáciu ukladania historických údajov.

Tieto kroky sú zamerané na zlepšenie funkčnosti Etherea pri súčasnom znížení prekážok vstupu pre prevádzkovateľov uzlov a vývojárov. Okrem toho Buterin naznačuje prechod na SimpleSerialize (SSZ), efektívnejšiu blokovú štruktúru, ktorá by pre Ethereum znamenala jednoduchšiu a čistejšiu budúcnosť pre správu dát.

Ethereum zostáva jednotkou z hľadiska prípadu použitia

Hlavným cieľom Purge je zefektívniť architektúru Etherea, znížiť technickú zložitosť a zlepšiť jeho škálovateľnosť a decentralizáciu. Uprednostňovaním zjednodušenia protokolov a vylepšení zabezpečenia sa Ethereum snaží upevniť svoju pozíciu poprednej blockchainovej platformy schopnej podporovať rôzne decentralizované aplikácie.

Nedávno sme vás informovali o aktualizácii Dencun, ktorá predstavuje inovatívny spôsob ukladania údajov v sieti Ethereum. Očakáva sa, že sa znížia transakčné náklady z dolára na centy a niekedy na menej ako cent. Tento pokles je technickým vylepšením a veľkou zmenou, ktorá by mala výrazne zlepšiť skúsenosti koncových používateľov. Vplyv Dencunu je priamy na spotrebiteľov a môže z dlhodobého hľadiska viesť k inováciám aplikácií a zapojeniu používateľov.