Nové modely HW znamenajú nižšiu efektivita ťažby tých starších
Výkon hardwér je jeden zo základných faktorov, ktorý priamo ovplyvňuje celkové vyťažky pri ťažbe kryptomien. Nižšie v článku sa pozrieme nato, ako rýchly technologický pokrok pri vývoji hardwéru výrobcovia dosahujú a aký negatívny vplyv to má na ťažiarov a investorov + riešenie
Pokrok – neustála hrozba pre ťažiarov
Táto problematika sa samozrejme ani zďaleka netýka len ťažby, keďže GPU komponenty sú primárne určené pre užívateľa PC a zobrazovanie vykonávaných procesov (aj hráčov počítačových hier).
Jednou z problematík ťažby kryptomien aj na algoritme PoW (Proof-of-Work), je technologický pokrok samotný. Na prvý pohľad veľká výhoda, keďže nový hardwér dosahuje oproti starším modelom štandardne:
• vyšší výkon
• pri nižšej spotrebe na jednotku výkonu
• teda nižších nákladoch na elektrinu
• tým aj vyššie výťažky mincí a vyššiu efektivitu miningu
Logika ale nepustí, aj ten Váš nový hardwér bude o pár mesiacov čeliť tejto hrozbe a získa oproti novým modelom nevýhodu, kedy budú vyvinutú efektívnejšie komponenty na ťažbu.
Porovnanie GTX 1080 Ti a RTX 2080 Ti
GeForce GTX 1080 Ti
Vydanie: marec / 2017
výkon (eth): 36 Mh/s
spotreba: 135 W
Pomer výkon a spotreba : 3,75 W na 1 MH/s výkonu
GeForce RTX 2080 Ti
vydanie: september / 2018
výkon (eth): 56 MH/s
spotreba: 150 W
Pomer výkon a spotreba: 2,67 W na 1 MH/s výkonu
Čísla hovoria jasne : za 18 mesiacov vývoja dokázali výrobcovia GPU čipov Nvidia zvýšiť efektivitu o grafických kariet v novej 20XX sérii o 40%.
Relatívna strata výkonu
Nový hardwér je teda výhodou pre ťažiarov, ktorí s miningom práve začinajú / resp. nakupujú nový hardwér – oproti investorom, ktorí ťažia so staršími modelmi.
Priemerná doba najväčších výrobcov či už ASIC minerov alebo GPU kariet na vývoj a uvedenie nových modelov HW na trh je 9-12 mesiacov. So zavedením nových, výkonnejších modelov HW na trhu samozrejme stúpa aj Hashrate celej siete čím automaticky rastie náročnosť ťažby.
Váš nový hardwér na ťažbu je teda po približne týchto 9-12 mesiacoch menej efektívny z dôvodu:
1, prirodzeného nárastu náročnosti ťažby vstupom nových ťažiarov
2, vstupu nových, efektívnejších mining zariadení na trh
Riešenie
Ťažobný algoritmus PoC (Proof-of-Capacity) namiesto výkonu hardwéru (ktorý podlieha technologickému pokroku), využíva „len“ kapacitu ťažobných komponentov – teda objem pamäte. Technologický pokrok pri objeme pamäte jednoducho nezmeníme, pretože 1 TB pamäte je stále 1 TB pamäte pri stále rovnakej spotrebe energie. Ťažba kryptomien na PoC protokole teda využíva serverové Hard-Disky a ich objem pamäte, nie výkon ako pri GPU kartách.
Ťažba je preto efektívnejšia, nepodlieha technologickému pokroku a to nehovoriac o 93% nižšej spotrebe energie a 324% dlhšej životnosti, 3-ročnej záručnej dobu a ďalšie výhody …